Cena pralek i suszarek

Dokąd na zakupy, kupno auta, komunikacja publiczna, lekarze, edukacja, banki, ubezpieczenia, telekomunikacja...
Awatar użytkownika
digilante
Posty: 1686
Rejestracja: 26-09-2006, 08:07
Lokalizacja: Cape Town

Cena pralek i suszarek

Post autor: digilante »

Witam, wiekszosc rzeczy produkowanych (n.p. telewizory, auta, ksiazki, itd) jest tu o duzo tanszych niz w RPA, czasami az do 50%. Jedyne co tu drozsze to pralki i suszarki - identyczne marki i modele sa tu w Auchanie dwa lub trzy razy drozsze niz w RPA. Czy takie ceny tez sa w niemczech lub francji, czy to cos z luksemburgiem? Jezeli tak, to czy ktos wie czemu akurat te produkty sa tak drogie?
Awatar użytkownika
bamaza42
Posty: 4441
Rejestracja: 26-09-2006, 15:57
Lokalizacja: Gdansk/Luxembourg

Post autor: bamaza42 »

Ja nie wiem, ale mnie udalo sie kupic niezla pralke (Whirpool), w jakiejs szalonej promocji, wlasnie w Auchan. Oni czesto robia tam tzw. promocje, warto przyuwazyc...
Awatar użytkownika
j23
Posty: 220
Rejestracja: 19-10-2006, 08:18
Lokalizacja: Lux

Post autor: j23 »

To ciekawe w Ameryce Pn. pralki sa 2 razy drozsze niz tutaj!
Awatar użytkownika
bamaza42
Posty: 4441
Rejestracja: 26-09-2006, 15:57
Lokalizacja: Gdansk/Luxembourg

Post autor: bamaza42 »

Hmm...to faktycznie ciekawe...czyzby wszystko bylo produkowane w RPA, a potem wozone - do Europy i przez Europe do Ameryki Pn?...wtedy byloby wytlumaczenie - koszty transportu :)
Awatar użytkownika
jespere
Posty: 1503
Rejestracja: 26-09-2006, 14:33
Lokalizacja: z melmac

Post autor: jespere »

a ja mam czesto wrazenie, ze ceny roznych produktow nie wynikaja z ceny ich wyprodukowania - tylko sa wynikiem badania pt: ile konsument na danym rynku za to cos zaplaci.
cena produkcji ma tu chyba marginalne znaczenie.
Awatar użytkownika
digilante
Posty: 1686
Rejestracja: 26-09-2006, 08:07
Lokalizacja: Cape Town

Post autor: digilante »

Teoretycznie moglo by tak byc bo kupe rzeczy z duzymi czesciami stalowymi jest produkowanych w RPA... ale to nie regula co do cen: W RPA Mercedes, BMW, Audi, Volkswagen i Toyota produkuja ogromna czesc zasobu samochodow dla Europy, a zatem auta w RPA sa okolo 30% drozsze niz w Luksemburgu. Wkurza to nas strasznie, nawet niektorzy szli z tym do sadu, ale nigdy nic z tego nie wyszlo.

W RPA dobra pralke (AEG, Bosch, itd) i suszarke, jak sie jeszcze do tego pogada z wlascicielem sklepu o cene i zaplaci gotowka, to mozna dostac razem za 350 euro. Tu widze sama pralka AEG jest juz 400 do 800 euro.
Out of sorrow entire worlds have been built, out of longing great wonders have been willed.
Awatar użytkownika
bamaza42
Posty: 4441
Rejestracja: 26-09-2006, 15:57
Lokalizacja: Gdansk/Luxembourg

Post autor: bamaza42 »

oj, Ty digilante, to masz jakies takie inklinacje do najdrozszych rzeczy.... :)
Ja moja znakomita pralke "Whirpool 6th sense" kupilam za o ile dobrze pamietam, jakies 160 eur..... Pierze, ma sporo funkcji, oszczedna.... drugi rok uzywam bez najmniejszej awarii (odpukac...) i jest ok. Po co placic 3 czy 6 x tyle?....

A jesli chodzi o Boscha, to pamietam, w trakcie jednej z moich imprez zeglarskich, ze zrobili sobie znakomita reklame. Postawili dla nas kilka pralek w namiocie, coby zeglarze mogli sie "oprac" po kilku tygodniach w morzu :) Pralki chodzily non-stop 24h/ dobe, przez prawie tydzien naszego postoju w porcie, i zadna sie nie popsula... :)
Awatar użytkownika
digilante
Posty: 1686
Rejestracja: 26-09-2006, 08:07
Lokalizacja: Cape Town

Post autor: digilante »

Za 160? To znaczy specjalnie to jeszcze nie bylem kupowac, ale bylem kilka razy w Auchan i w Media Markt w Trier i co popatrzylem to bylo 500+ euro i wlasnie sie przestraszylem. Ale jezeli tak jak piszesz to napewno cos znajde.

Co do "inklinacji do najdrozszych rzeczy"... masz w sumie racje bo mi zawsze chodzi o jakosc i nie wacham sie za nia placic. Problem raczej w tym ze w naszych czasach trudno ta jakosc ocenic... slynna "dobra" marka niestety juz nie jest zadna oznaka prawdziwej jakosci. Czy to najtansza marka czy najlepszy model Miele, i tak bylo robione w jakiejs ciemnej fabryce w azji.

Powoli zaczynam myslec czy nie lepiej kupowac najtanszy grat i go potem bez wachania wywalic jak sie popsuje i kupic nowy. Jezeli naprzyklad super droga Miele popsuje sie po kilku latach to wizyta pana z Miele aby naprawic pewnie by kosztowala tyle ile najtansza nowa pralka.
Out of sorrow entire worlds have been built, out of longing great wonders have been willed.
Awatar użytkownika
j23
Posty: 220
Rejestracja: 19-10-2006, 08:18
Lokalizacja: Lux

Post autor: j23 »

Popieram bamaze.

I nie wiem dlaczego Bosh czy Miele sa uznawane za lepsze. W poronaniu z Samsungiem i LG czy Whirpoolem - sa drozsze czesciej sie psuje. Bosh gorzej pierze - tak przynajmniej wynika z testow ktore dorywam na Intrenecie.

Ja mam Whirlpoole (terazdrugi) od 15 lat i jeszcze sie nie zepsol. Az szkoda wywalac.

I zgadzam sie co drozsze to niekoniecznie lepsze. I co tansze to niekoniecznie grat.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

digilante pisze:Powoli zaczynam myslec czy nie lepiej kupowac najtanszy grat i go potem bez wachania wywalic jak sie popsuje i kupic nowy. Jezeli naprzyklad super droga Miele popsuje sie po kilku latach to wizyta pana z Miele aby naprawic pewnie by kosztowala tyle ile najtansza nowa pralka.
Zaskocze cie, Miele daje gwarancje na 10 lub 20 lat, pralki skladane w Niemczech a oprogramowanie tez nie ze wschodu tylko z Europy. Skad ty masz takie info ze Miele robi na wschodzie?
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

j23 pisze:Popieram bamaze.

I nie wiem dlaczego Bosh czy Miele sa uznawane za lepsze. W poronaniu z Samsungiem i LG czy Whirpoolem - sa drozsze czesciej sie psuje. Bosh gorzej pierze - tak przynajmniej wynika z testow ktore dorywam na Intrenecie.

Ja mam Whirlpoole (terazdrugi) od 15 lat i jeszcze sie nie zepsol. Az szkoda wywalac.

I zgadzam sie co drozsze to niekoniecznie lepsze. I co tansze to niekoniecznie grat.
Whirpool czy GE zrobione w USA czy Kanadzie to sa tatalnie inne bajki - sa po prostu lepsze.
asiunia
Posty: 608
Rejestracja: 19-01-2007, 00:08
Lokalizacja: stad

Post autor: asiunia »

misio pisze:Miele daje gwarancje na 10 lub 20 lat
Nie wiem co to za gwarancja na tyle lat, my dostalismy taka normalna, na dwa czy trzy lata. Ale musze przyznac, ze zarowno moja pralka jak i suszarka funkcjonuja bez najmniejszych zastrzezen juz chyba z dziesiaty rok. Nie bylo jeszcze kompletnie nic, zadnej awari, zadnej usterki... I nigdy jeszcze nie dodalam zadnych calgonitow czy co to tam oni wszyscy zalecja... nic! Po prostu pierze sie, szuszy i dziala.
Natomiast co do zmywarki to mam male zastrzezenia, nie zawsze zmywa tak jak ja bym sobie tego zyczyla. No ale wkoncu nie ma sie co dziwic, Miele nie jest slynne ze zmywarek czy innych sprzetow, tylko wlasnie z pralek i chyba cos w tym jest (smiem twierdzic) :))
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Spoko, spoko, maly blad sie wkradl - to chyba oczywiste.

U mnie w pracy mamy i zmywarke i lodowke i mikrofalowke. Mi sie w nich najbardziej podoba ze nie wydaja zadnych szumow jak pracuja. Tzw prawie totalna cisza.

I to jest naprawde fajne.

Miele to taki Merc wsrod produktow AGD :) Jak kogos stac to kupuje, a przeciez Mercedesy tez "czasem" sie psuja.

A tak w ogole to najlepsza pralka byla Frania.
Awatar użytkownika
digilante
Posty: 1686
Rejestracja: 26-09-2006, 08:07
Lokalizacja: Cape Town

Post autor: digilante »

Wiec bylismy dzis w Cactusie i Auchanie tak tylko zobaczyc. Srednia cena pralki (z tych co tam byly) to okolo 600, srednia cena suszarki 450. Wiec w sumie trzy razy drozej niz w RPA. Naprawde mnie to ciekawi.

Wiec pytam ponownie - czy taniej by wyszlo gdyby jechac po to do Belgi, Francji, lub Niemiec?
Out of sorrow entire worlds have been built, out of longing great wonders have been willed.
Awatar użytkownika
mary_81
Posty: 408
Rejestracja: 26-09-2006, 10:48
Lokalizacja: Wadowice/Tuntange

Post autor: mary_81 »

Digilante, popatrz jeszcze w HiFi International http://www.hifi.lu/ , my kupiliśmy tam pralkę na jakiejś promocji ;) .
ODPOWIEDZ