Jakość życia

Rozmowy o wszystkim, ale nigdy o niczym

Moderator: LuxTeam

_peter_
Posty: 3
Rejestracja: 24-05-2020, 13:41

Jakość życia

Post autor: _peter_ »

Szanowni Państwo,

Chciałbym zapytać jak Państwo oceniacie jakość życia w Luksemburgu? Chodzi mi w szczególności jakie podejście mają do siebie ludzie, jak wygląda np.: współpraca urzędnik obywatel? Jak wypada to w porównaniu z Polską? Jaki jest poziom biurokracji?
Być może są to pytania trywialne ale jestem osobą mało podróżującą po świecie a powyższe relacje szczególnie stosunek ludzi do siebie jest chyba najważniejszą kwestią.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Słonecznej niedzieli.

Piotr.
IronBone
Posty: 552
Rejestracja: 20-03-2009, 20:23
Lokalizacja: Luksemburg/Kraków

Re: Jakość życia

Post autor: IronBone »

Przede wszystkim należy przeczytać to: https://polska.lu/informatorium

Urzędnik - Obywatel - wg mnie bardzo dobrze. Jeden przykład. W maju zadzwoniłem do urzędu skarbowego z problemem, że jeszcze nie rozliczyłem się z podatkiem (powinienem był do 31 marca) gdyż nie miałem możliwości zebrać wszystkich dokumentów. Urzędnik był na początku zaskoczony i nie za bardzo wiedział o co mi chodzi. jak wyjaśniłem powiedział że takimi przypadkami to się oni zajmują w październiku i żebym się nie przejmował i wysłał zeznanie jak będę gotowy. Oczywiście jeśli nie zapłaciłem w terminie moich należności to mi ściągną odsetki.

Założenie jednoosobowej działalności odbywa się bez wychodzenia z domu. Ubezpieczenie socjalne ściągają ci z konta. Ok 25 % przychodów. Ja np. z urzędem rozliczam się raz do roku.

Nie mam osobistego doświadczenia, ale jak słyszałem od znajomych nie powinno się tu dyskutować z policją.
_peter_
Posty: 3
Rejestracja: 24-05-2020, 13:41

Re: Jakość życia

Post autor: _peter_ »

Bardzo dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
franck
Posty: 48
Rejestracja: 21-05-2009, 22:39
Lokalizacja: Strassen

Re: Jakość życia

Post autor: franck »

sorry ale sprowadzanie jakości życia do poziomu biurokracji to jakaś totalna aberracja...

Jeśli chodzi o biurokrację (przynajmniej jeśli chodzi o moje doświadczenia) to nie widzę jakieś zasadniczej różnicy między PL a LUX (deklarację podatkową łatwiej wypełnić w PL niż w LUX, ale dobrze, że w LUX jest progresja podatkowa...).

Inne dziedziny mające wpływ na jakość życia, które w LUX leżą albo albo rozczarowują wg. mnie:
(1) polityka mieszkaniowa, a właściwie jej brak... od kilku lata ceny nieruchomości to czysta spekulacja... a państwo LUX nic nie robi w tej sprawie...
(2) transport i komunikacja... czyli niestety samochody rządzą... buduje się wprawdzie tramwaj, wybudowano dodatkową stację kolejową ale ani jedno ani drugie nie poprawią radykalnie życia ludzi dojeżdżających do pracy w Lux. Ville....
(3) ochrona środowiska... Zieloni współrządzą LUX drugą kadencję ale np. ładowarki dla samochodów elektrycznych pojawiły się na parkingach dopiero 1,5 roku temu...nie ogranicza się mieście ruchu samochodowego, brak udogodnień czy spójnej infrastruktury rowerowej w mieście... chyba nikt nie wie w LUX, że hałas to też problem bo próżno szukać wzdłuż autostrad barier dźwiękochłonnych...

Co jest dobre...?

(1) socjal (zasiłki dla rodziny, bezrobotnych etc.)
(2) szkoły publiczne
(3) służba zdrowia (nie jest doskonała ale na pewno lepsza niż w PL, która jest chyba najgorsza spośród krajów OECD.
_peter_
Posty: 3
Rejestracja: 24-05-2020, 13:41

Re: Jakość życia

Post autor: _peter_ »

Bardzo dziękuję za odpowiedz.
franck pisze: 10-08-2020, 18:56 sorry ale sprowadzanie jakości życia do poziomu biurokracji to jakaś totalna aberracja...
Dla socjalisty raczej tak dla liberała, wolnorynkowca nie. Ci drudzy wolą poświęcić czas na działania na rynku a nie interakcję z biurokracją.
franck pisze: 10-08-2020, 18:56 Jeśli chodzi o biurokrację (przynajmniej jeśli chodzi o moje doświadczenia) to nie widzę jakieś zasadniczej różnicy między PL a LUX (deklarację podatkową łatwiej wypełnić w PL niż w LUX, ale dobrze, że w LUX jest progresja podatkowa...).

Inne dziedziny mające wpływ na jakość życia, które w LUX leżą albo albo rozczarowują wg. mnie:
(1) polityka mieszkaniowa, a właściwie jej brak... od kilku lata ceny nieruchomości to czysta spekulacja... a państwo LUX nic nie robi w tej sprawie...
Jak miałaby wyglądać polityka mieszkaniowa? Zabrać jednemu i dać drugiemu?
franck pisze: 10-08-2020, 18:56 (2) transport i komunikacja... czyli niestety samochody rządzą... buduje się wprawdzie tramwaj, wybudowano dodatkową stację kolejową ale ani jedno ani drugie nie poprawią radykalnie życia ludzi dojeżdżających do pracy w Lux. Ville....
A czy możliwe jest, że gdyby rzeczywiście istniało zapotrzebowanie na rynku w postaci popytu na transport publiczny pojawiła by się podaż? Może większość woli przemieszczać się samochodami?
franck pisze: 10-08-2020, 18:56 (3) ochrona środowiska... Zieloni współrządzą LUX drugą kadencję ale np. ładowarki dla samochodów elektrycznych pojawiły się na parkingach dopiero 1,5 roku temu...nie ogranicza się mieście ruchu samochodowego, brak udogodnień czy spójnej infrastruktury rowerowej w mieście... chyba nikt nie wie w LUX, że hałas to też problem bo próżno szukać wzdłuż autostrad barier dźwiękochłonnych...
Tak jak powyżej może gdyby istniało realne zapotrzebowanie pojawiła by się podaż. Być może rynek jest za mały a interwencjonizm rynkowy nie leży w zwyczaju Lux?
franck pisze: 10-08-2020, 18:56 Co jest dobre...?

(1) socjal (zasiłki dla rodziny, bezrobotnych etc.)
(2) szkoły publiczne
(3) służba zdrowia (nie jest doskonała ale na pewno lepsza niż w PL, która jest chyba najgorsza spośród krajów OECD.
To chyba najważniejsze sprawna służba zdrowia gdzie pacjent nie jest zbędny. Ta kwestia przynajmniej w mojej ocenie najbardziej wpływa na jakość życia. Jakie są zasady oraz koszty związane ze służbą zdrowia?
ODPOWIEDZ