Narodziny dziecka w Lux

Dokumenty, pozwolenia, zwrot VAT, rejestracja samochodu...
Awatar użytkownika
Didus
Posty: 165
Rejestracja: 28-04-2008, 22:29
Lokalizacja: Gryfów Śląski, Lintgen

Narodziny dziecka w Lux

Post autor: Didus »

Witam,
Czy ktoś przechodził ostatnio przez sprawy papierkowe po urodzieniu dziecka w Lux?
Gdzie i komu posłąć informację o urodzeniu dziecka? Co posłać? odpis aku urodzenia? compose de menage? oryginały czy kopię? na jaki adres? czy mailowo to również to można zrobić?
Z góry dziekuję :)
Roggit
Posty: 50
Rejestracja: 08-10-2012, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: Narodziny dziecka w Lux

Post autor: Roggit »

Mailowo powiadasz...Mailowo to się pewnie co najwyżej możesz dowiedzieć godzin otwarcia okienka :-).

W szpitalu dostaniesz po narodzinach papier (potwierdzający, że faktycznie wzbogaciliście się o malucha). Masz potem 3 (albo 5) roboczych dni żeby stawić się na placu Guillame i na pierwszym piętrze zarejestrować dziecko (potrzebujesz ten papier ze szpitala, zdaje się akt małżeństwa, nie pamiętam czy coś jeszcze). Dostaniesz oryginał aktu urodzenia i kilka (z 8?) kopii - które będziesz potrzebował np. w celu otrzymania różnych dodatków. Jeżeli dziecko będzie miało narodowość polską, to oryginał stąd zamienisz w odpowiednim urzędzie w Polsce na polski akt. Ale to oddzielny proces.
Awatar użytkownika
Didus
Posty: 165
Rejestracja: 28-04-2008, 22:29
Lokalizacja: Gryfów Śląski, Lintgen

Re: Narodziny dziecka w Lux

Post autor: Didus »

Ano jakoś to tak majlowo a raczej lajtowo wyszło z tym pomysłem załatwienia sprawy :)

Co do tego co napisałeś to faktycznie się zgadza bo to akurat już przerobiłem. A więc papier ze szpitala z nim do urzędu gminy w Lux na placu G...( jest na to 5 dni) a tam dostałem 5 aktów ze znaczkami po 2 euro i 3 bez znaczków jak bym komuś chciał bez znaczka dać :)
Czyli jak napisałeś zgadza sie że dostaje się 8 sztuk plus dodakowo dostałem jeden miedzynarodowy w tym po polsku. ( koszt usługi w urzędzie to koszt znaczków a więc 10 euro)
Następnie zameldowałem dziecko w gminie w której mieszkam.
Czyli to mam za sobą.
A teraz właśnie mam to dodatkowe pytanie gdzie mam się jeszcze "pochwalić" faktem narodzin dziecka? ewentualnie komu posłać akt narodzin ( oryginała, kopia, ze znaczkiem a może bez :))? CNS itp.? najmującemu mieszkanie? ADEM?, CNPF?
IronBone
Posty: 552
Rejestracja: 20-03-2009, 20:23
Lokalizacja: Luksemburg/Kraków

Re: Narodziny dziecka w Lux

Post autor: IronBone »

A ja, jak się trochę uspokoi, zapraszam do kontaktu z autorem informatorium:
http://polska.lu/forum/members/26
i opisanie szczegółów (warto w międzyczasie wszystko zapisywać :) ). Przydał by się obszerny rozdział na ten temat w Informatorium
ODPOWIEDZ