Legalny pobyt

Dokumenty, pozwolenia, zwrot VAT, rejestracja samochodu...
AnitaWawa
Posty: 5
Rejestracja: 18-06-2011, 19:36
Lokalizacja: Warszawa

Legalny pobyt

Post autor: AnitaWawa »

Witam:) Razem z partnerem kolo wrzesnia planujemy przyjazd do Luxemburga i w przyszlosci osiedlenie sie na stale..Jakie trzeba spelnic warunki by otrzymac ewentualnie pobyt staly na okreslony czas ? Czy legalnie w Luxemburgu moge przebywac tylko 3 miesiace?? Czy za nim znajde prace mam szanse na legalne wynajecie mieszkania i meldunek??? Czy wogole jako obowatelka Polska nie majac pobytu stalego moge wynajac mieszkanie w Luxenburgu czy bedzie z tym problem??Posiadamy oszczednosci okolo 10 tys euro i chcieli bysmy przeznaczyc je na oplate z gory za wynajem mieszkania na rok czasu..Czy wynajecie i polacenie z gory takiego mieszkania ma wplyw na ewentualne pozwolenie na przebywanie na dluzszy czas niz te 3 miesiace??Przepraszam ze tyle pytan na raz i moze czesc z nich sa banalne ale od czegos musze zaczac.Bede wdzieczna za odpowiedzi
gabrjel
Posty: 1654
Rejestracja: 10-01-2008, 11:22
Lokalizacja: profil nieaktywny

Post autor: gabrjel »

Jak ostatni raz patrzyłem na europa.eu to Polska była w UE i Schengen - a w UE obowiązuje swoboda przemieszczania się
Więc chyba można ?

tfu i znowu kropek brak
"Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości."
AnitaWawa
Posty: 5
Rejestracja: 18-06-2011, 19:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AnitaWawa »

hmmmm z tego co sie orietuje to do 90 dni moge przebywac legalnie...Czy formalnie moge wynajac miszkanie bez podjetej pracy bez zgody na pobyt tymczasowy itd?? Zastanawiam sie kto i jak sprawdzi czy moj bobyt jest dluzszy czy krotszy od 90 dni..
Ostatnio zmieniony 20-06-2011, 14:15 przez AnitaWawa, łącznie zmieniany 1 raz.
gabrjel
Posty: 1654
Rejestracja: 10-01-2008, 11:22
Lokalizacja: profil nieaktywny

Post autor: gabrjel »

Wynająć możesz,,,,, ale kto CI wynajmie bez umowy o pracę,,,, to już inna sprawa
"Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości."
AnitaWawa
Posty: 5
Rejestracja: 18-06-2011, 19:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AnitaWawa »

gabrjel pisze:Wynająć możesz,,,,, ale kto CI wynajmie bez umowy o pracę,,,, to już inna sprawa
No skoro posiadam pieniazki na to z gory to nie powinno byc problemu?? Podpisuje umowe na rok np i place.Czy jesli mam juz oplacone takie mieszkanie na rok mam szanse dostac zgode na dluzszy pobyt niz te 90 dni? Nawet jesli jeszcze nie podejme pracy??
AnitaWawa
Posty: 5
Rejestracja: 18-06-2011, 19:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AnitaWawa »

Nie bardzo chyba jestem zrozumiana...Posiadam oszczednosci ktore pozwola mi na oplacenie mieszkania z gory za caly rok i na przezycie przez ten rok nawet bez podjecia pracy w tym okresie...i moje pytanie czy jesli bede miala w reku papier wynajetego i oplaconego mieszkania na rok czasu czy na tej podstawie moge uzyskac prawo do legalnego przebywania na wiecej niz te 90 dni ? Czy w takim wypadku mam prawo do meldunku ?
Borys
Posty: 1332
Rejestracja: 14-07-2007, 20:17
Lokalizacja: OBYWATEL EUROPY

Post autor: Borys »

AnitaWawa pisze:Posiadamy oszczednosci okolo 10 tys euro i chcieli bysmy przeznaczyc je na oplate z gory za wynajem mieszkania na rok czasu..
AnitaWawa pisze:...Posiadam oszczednosci ktore pozwola mi na oplacenie mieszkania z gory za caly rok i na przezycie przez ten rok nawet bez podjecia pracy w tym okresie...
Moim zdaniem nie posiadasz wystarczajacych oszczednosci na wynajem mieszkania na rok. Najslabiej liczac potrzebujesz na ten cel 14000 EUR - 2000 kaucji oraz po tysiacu miesiecznie. Pytanie tylko z czego bedziesz placic czardze i papu przez okres tego roku ?

Z zameldowaniem jest tutaj roznie. Niby jednolite przepisy, niby Unia, ale wszystko zalezy od urzedasa na jakiego trafisz przy meldunku.

Jeden bedzie pytal o poswiadczenie wymeldowania sie z Polski, inny o kontrakt o prace, inny o nic nie bedzie pytal tylko Cie zamelduje z kontraktem o wynajem mieszkania.

W kazdym razie, powodzenia !
Ura Bura Szef Podwóra
Awatar użytkownika
danka44
Posty: 968
Rejestracja: 26-09-2006, 08:53
Lokalizacja: Junglinster

Post autor: danka44 »

Generalnie to tu jest przyjemnie wszystko załatwiać, jak się ma pracę. Bez problemu wynajmiesz mieszkanie i zameldujesz się. Gdy nie masz pracy, możesz być na którymś etapie proszona o zaświadczenie, że masz pieniądze na utrzymanie i w tym wypadku pokazujesz wyciąg z konta bankowego i udowadniasz, że nie musisz pracować i na zasiłki nie lecisz :p
Lepiej nie płać z góry za cały rok wynajmu (chyba nawet nikt tego nie chce), a resztę pieniędzy wpłać na konto. W miarę ubywania pieniędzy na koncie będziesz miała wiekszą motywację do znalezienia pracy, aby wystarczyło na dalsze życie.
Żeby nie tracic czasu pytaj przy szukaniu mieszkania o wymagane dokumenty. Niektórzy właściciele mieszkań nie chcą w ogóle gadać z kimś bez pracy, żeby nie mieć kłopotów, gdy przestaną płacić. Wyrzucenie na ulicę wcale nie jest takie proste.
Danka
Awatar użytkownika
stary
Posty: 1401
Rejestracja: 17-07-2008, 08:19
Lokalizacja: eks-lux ww

Post autor: stary »

A o prawie pobytu ,zależnie od sytuacji , znajdzie się tutaj

http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/index_pl.htm

warto tez sprawdzić inne wersje językowe niż Pl bo kiedyś (rok temu) nie wszystko było we wszystkich językach .
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem,
.. toż to nie piwo !
AnitaWawa
Posty: 5
Rejestracja: 18-06-2011, 19:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AnitaWawa »

stary pisze:A o prawie pobytu ,zależnie od sytuacji , znajdzie się tutaj

http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/index_pl.htm

warto tez sprawdzić inne wersje językowe niż Pl bo kiedyś (rok temu) nie wszystko było we wszystkich językach .
To jest ogolnie do panstw unii,gdzies mialam fajny link gdzie bylo prawo oddzielne dla kazdego kraju unii na temat starania sie o pobyt tymczasowy powyzej 90 dni ale nie zapisalam a histori brak :( Prawo o swobode poruszania w Unii jest jedno ale kazdy kraj wymaga wiecej lub mniej jesli chodzi o staranie sie o pobyt tymczasowy powyzej tych 90 dni..Sa kraje gdzie wymagaja np tylko udowodnienia ze jestes w stanie sie utrzymac..Wlasnie wynajmu mieszkania czy wydruku konta,w innych musisz miec juz np prace..Co kraj to obyczaj.Dlatego mam obawy :( Przyjade wynajme mieszkanie na rok i przez te 3 miesiace nie znajde pracy i mimo ze bede w stanie utrzymac sie przez kolejne 9 miesiecy to nie dostane pozwolenia na pobyt tymczasowy..Tego sie obawiam ! Jak weryfikuja to czy jestem 150 dni czy 30 jako turysta?? Z oczu mi tego nie wyczytaja???Jak byly granice to wiadomo ze przy kazdym wyjezdzie byl slad ile przebywalam na terenie danego kraju??a teraz??
Izabela_ijk
Posty: 56
Rejestracja: 08-09-2010, 10:23
Lokalizacja: Lux

Post autor: Izabela_ijk »

Tu jest cos na temat systemów prawnych w poszczególnych krajach członkowskich, ale nie jestem pewna czy będą informacje aż tak szczegółowe: https://e-justice.europa.eu/contentPres ... AAHFMAAANh
Ale sprawdzić można.
Awatar użytkownika
aliza
Posty: 138
Rejestracja: 02-08-2009, 09:36
Lokalizacja: wiejskie klimaty

Post autor: aliza »

Szczerze powiedziawszy gdybym była na twoim miejscu, zaczęłabym szukać pracy jeszcze w Polsce, bo wtedy jest po prostu dużo łatwiej. Nie wiem jakiej jesteś profesji ani czy twój partner ma tu zapewnioną pracę, ale z autopsji wiem, że nawet gdybyś ty miała pracę a on nie, lub na odwrót. To może być tak że jedna osoba zostanie zameldowana bo ma pracę a tą drugą będą chcieli odesłać do Polski bo jej nie ma, ot taki nasz luksemburski system. Najczęściej w takiej sytuacji trzeba wziąć ślub lub zarejestrować związek jako partnerski czy jakoś tak... ale generalnie nie ma rzeczy niemożliwych, jednak przed wami było wielu takich co przyjechali szukać pracy i niestety szybko się okazywało, że musieli wrócić z niczym... nie życzę wam tego ale jeżeli jesteście zdeterminowani i planujecie się tu osiedlić, to dobrze gdybyście poszukiwania zaczęli jeszcze w kraju ;)
Awatar użytkownika
byly
Posty: 995
Rejestracja: 20-10-2006, 22:41
Lokalizacja: Berlin/Dolny Slask

Post autor: byly »

To niech sie zamelduja na poczatek po niemieckiej stronie. W Niemczech trzeba miec tylko niemieckie ubezpieczenie chorobowe na pobyt staly, dopoki sie nie zglosisz po zadne zasilki typu socjal, wystarczy deklaracja, ze masz wlasne srodki wystarczajace do utrzymania i pies z kulawa noga sie wami nie bedzie interesowal. A po tym jednym roku, jak wszystko sie ustabilizuje, przeprowadzicie sie na druga strone rzeczki, do Luxa i po problemie
arecky
Posty: 36
Rejestracja: 12-04-2011, 09:35
Lokalizacja: Aachen

Post autor: arecky »

byly pisze:To niech sie zamelduja na poczatek po niemieckiej stronie. W Niemczech trzeba miec tylko niemieckie ubezpieczenie chorobowe na pobyt staly, dopoki sie nie zglosisz po zadne zasilki typu socjal, wystarczy deklaracja, ze masz wlasne srodki wystarczajace do utrzymania i pies z kulawa noga sie wami nie bedzie interesowal. A po tym jednym roku, jak wszystko sie ustabilizuje, przeprowadzicie sie na druga strone rzeczki, do Luxa i po problemie
W Niemczech do meldunku (nie ma meldunku stalego i tymczasowego)potrzebne sa nastepujace dokumenty:
-umowa najmu nieruchomosci
-dowod osobisty

Nie potrzebna jest ZADNA deklaracja o dochodach !!!
Oczywiscie powinno sie ubezpieczyc lub przylaczyc do ubezpieczenia panstwowego na podstawie ciaglasci ubezpieczenia w Polsce .

To ze ktos ma meldunek w DE w niczym mu nie pomaga aby zameldowac sie w LUXEMBURGU

Prosze wiec ludzi nie poinformowanych o nie wprowadzanie ludzi w blad!!!
Awatar użytkownika
anwi
Posty: 965
Rejestracja: 26-09-2006, 08:37
Lokalizacja: Gdzie psy ...szczekają

Post autor: anwi »

arecky pisze:To ze ktos ma meldunek w DE w niczym mu nie pomaga aby zameldowac sie w LUXEMBURGU

Prosze wiec ludzi nie poinformowanych o nie wprowadzanie ludzi w blad!!!
Byłemu raczej chodziło o to, że na początek łatwiej się zameldować w Niemczech, a potem, kiedy znajdzie się już pracę w Luksemburgu, przenieść się do Luksemburga właśnie.
ODPOWIEDZ