Polacy nie chcą polskiej sekcji w Szkole Europejskiej ?

Instytucje UE i ich budynki, pierwsze dni eurourzędnika, Szkoła Europejska...
Trian
Posty: 165
Rejestracja: 26-09-2006, 08:47
Lokalizacja: Szczecin/Luxemburg

Post autor: Trian »

minka pisze:Laczenie klas kojarzy mi sie z wiejska szkolka, taka z Domku na prerii
A znasz przypadek łączenia klas w szkole średniej w Lux lub Brukseli ? Z moich informacji wynika, że taka praktyka nie istnieje. W polskiej sekcji w Brukseli w jednym z roczników były początkowo dwie osoby (teraz sa cztery) i takiego pomysłu nie było. Autorzy listu doskonale o tym wiedzieli.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Trian pisze:Misiek
Twoje dziecko (jeśli nic się nie zmieni) będzie czymś w rodzaju pseudo-SWALS tzn. bedzie miało wszystkie lekcje po francusku oprócz: języka francuskiego (będzie to jego drugi język - więc zacznie się uczyć znowu od podstaw) i języka polskiego. Jest to sytuacja analogiczna do tej jaka była przed powstaniem SWALS.
Chwileczke :) Jak jezyk francuski nie moze byc po fracusku - chyba cos zle napisales; oraz dlaczego ma sie go uczyc od podstaw skoro: juz mowi po francusku, jak dziecko, ale jednak oraz juz sie go uczy codziennie w szkole. Jedyne co pozostanie to doskonalenie tego + nauka innych jezykow.

Piszesz tez ze moga zrobic cos na "styl" Swalsa obecnego w innych jezykach. Wiesz moze tak, a moze nie. Raczej jednak nie, bo... na moje szczescie to rodzice polscy tlumnie pchaja dzieci na jezyk angielski. No i sie zrobil problem.

I gwoli scislosci. Ja nie jestem przeciwny powstaniu poslkiej sekcji. Jak bedzie to ok, jak nie bedzie to tez przezyje. Oczywiscie SWALSow rozumiem i wg to maly skandal, no ale zalatwilo was lobby UK i Irlandii. Niestety.

No i przeczytalem sobie ten list dokladnie. Nie widze w nim nic co moglo by wywolac taka agresje w tym watku. Maja poparcie w pewnych faktach i tyle. A ja bym tak nie krzyczal, bo co bedzie jak otworza ta polska sekcje w... Mamer. Co wtedy? Dolaczymy do tych co wychodza na ulice???
Trian
Posty: 165
Rejestracja: 26-09-2006, 08:47
Lokalizacja: Szczecin/Luxemburg

Post autor: Trian »

Rzeczywiście chyba niezłą głupotę napisałem. <mrgreen>
Oczywiście język francuski jest po francusku. Ale reszta się niestety zgadza. Będzie to kontynuacja nauki języka ze szkoły podstawowej. Może z tymi podstawami to trochę przesadziłem, ale dla dziecka rzeczywiście znającego język to na pewno strata czasu. Zapytaj Bamazy jak było to kiedy nie istniał SWALS - o ile mi wiadomo dzieci uczono języka standardowym trybem dla języka nr 2, a jednocześnie na innych lekcjach przyjmowano założenie, że dzieci ten język znają b. dobrze i prowadzono w nim zajęcia. Lekka paranoja, ale jak widać niektórym sie podoba.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Wg mnie ten list jest takze przeciw SWALSowi (powtorze sie teraz, ja traktuje SWALS za maly skandalik). Ten list jest pelen obaw o poziom nauczania w takich laczonych klasach. I tu sie z tymi ludzim zgadzam, to bzdura, bo sam pomysl jaki to moze byc poziom?

A czemu nie odniosles sie do koncepcji PL sekcji w Mamer? Bo co zrobisz wtedy? Wyjdziesz na ulice czy jak? Przeciez zeby sekcje gdzies upchnac to trzeba miec miejsce. Kirchberg jest juz zapchany... ja to sie tego bym bardziej obawial :)
Trian
Posty: 165
Rejestracja: 26-09-2006, 08:47
Lokalizacja: Szczecin/Luxemburg

Post autor: Trian »

misio pisze:nic co moglo by wywolac taka agresje w tym watku
O jakiej agresji mówisz ? <bezradny>
Założyłem ten wątek bo mam odmienne zdanie od autorów listu i uważam, że mam prawo je wypowiedzieć.
Do autorów mam pretensje nie o to, że list napisali - mają do tego prawo; tylko o to, że nie zechcieli się tym z nami podzielić, choć jeszcze kilka dni wcześniej moja skrzynka "pękała" od ich różnego rodzaju wypowiedzi. Zignorowali nasze prośby. Moim zdaniem bardzo szkoda bo w moim przekonaniu istniała mozliwość napisania jednego listu w imieniu wszystkich rodziców. A tak pójdą kolejne sprzeczne listy - efekt pisaniny pewnie niewielki - tylko obciach przed władzami szkoły :( .
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

No bo mi sie wydaje ze niektorzy tutaj troche agresywnie sie wypowiadali, za agresywnie jak na skale problemu - ale to w sumie nie wazne :)

AAA teraz piszesz wiecej. Ja nie wiedzialem ze jakies rozmowy zescie sobie prowadzili. Mnie w nich nie bylo wiec nie czuje sie jakos dotkniety tym.

No i masz racje... jak zaczniecie pisac listy przeciw temu listowi to bedzie to smieszne.
Trian
Posty: 165
Rejestracja: 26-09-2006, 08:47
Lokalizacja: Szczecin/Luxemburg

Post autor: Trian »

misio pisze:Wg mnie ten list jest takze przeciw SWALSowi (powtorze sie teraz, ja traktuje SWALS za maly skandalik). Ten list jest pelen obaw o poziom nauczania w takich laczonych klasach. I tu sie z tymi ludzim zgadzam, to bzdura, bo sam pomysl jaki to moze byc poziom?

A czemu nie odniosles sie do koncepcji PL sekcji w Mamer? Bo co zrobisz wtedy? Wyjdziesz na ulice czy jak? Przeciez zeby sekcje gdzies upchnac to trzeba miec miejsce. Kirchberg jest juz zapchany... ja to sie tego bym bardziej obawial :)
Jesteś trochę poszkodowany bo nie znasz faktów.

Obecnie jest jedynie możliwość SWALS lub polska sekcja. Ponieważ nie chcą powołania sekcji polskiej to widocznie podoba im się SWALS. W każdym razie w liście nie ma jakiegos innego - trzeciego pomysłu.

Jesli chodzi o łączone klasy - powtórzę pytanie, które juz tu zadałem. Znasz taki przypadek w szkole średniej w Lux lub Brukseli?

Decyzja o tym, że polska sekcja będzie w LUX1 juz dość dawno zapadła i nie ma sensu o tym dyskutować.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

No wlasnie staram sie poznac (z obu stron zaznaczam :) ).

Nie znam realiow szkoly w brux i mnie to tak naprawde nie interesuje. Pamietaj ze tu jest Lux i kto wie co dyrekcja sobie "wymysli". Juz nie raz robili cos bez wiedzy rodzicow, tak wiec zaskoczony nie bede :)

Z tego co wiem to rodzicom SWALS sie tez nie podoba. Czemu nie ma o tym w liscie - nie wiem.

Co do Lux I i II. Tak, masz racje, ale patrz powyzej. Jaka masz gwarancje ze im sie "nie odmieni" i jak beda szukac miejsca na klasy to cudownie ich nie odnajda w Mamer??? Moze to i czarnowidztwo, ale... :)
Awatar użytkownika
bamaza42
Posty: 4441
Rejestracja: 26-09-2006, 15:57
Lokalizacja: Gdansk/Luxembourg

Post autor: bamaza42 »

...ale nasze dzieci (przynajmniej niektore) beda po maturze...jak otworza szkole w Mamer....a tak poza tym to o co Ci chodzi, misio....Mamer Cisie nie podoba?...piekna okolica!!! <lol>
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Okolica piekna, ale nie po drodze i nie ma dojazdu, a zreszta to tylko marne zalozenia.
asiunia
Posty: 608
Rejestracja: 19-01-2007, 00:08
Lokalizacja: stad

Post autor: asiunia »

Beavis242 pisze:Bylem zmuszony do chodzenia do Polskiej szkoly w Soboty i czytanie rozmaitych dziel Polskiej literatury (....) Dzieci musza miec wybor, tym wiecej tym lepiej.
A ja uwazam, ze zmuszac dzieci do czegokolwiek nie jest dobre. Sam piszesz, ze dzieci musza miec wybor, wiec jesli wola czytac w innym jezyku niz po polsku to maja do tego pelne prawo. I jesli w soboty wola inne atrakcje np. sport, zamiast chodzic do polskiej szkoly, to tez ich prawo i nalezy ich wybor respektowac. Ja swoich dzieci w kazdym razie do niczego nie zmuszam. Owszem, zachecam i proponuje, ale nic na sile.

A co do polskiej sekcji w EE, to mysle, ze nawet w Mamer nie byloby tak zle. Wkoncu dzieciaki w szkole sredniej sa juz na tyle duze, ze nie trzeba ich pod brame podwozic tylko moga sobie same jezdzic, chociazyb autobusami szkolnymi.
Skoro bardzo Wam na tym zalezy, to chyba lepiej tam niz wcale, nie?
Awatar użytkownika
kajapapaja
Posty: 1875
Rejestracja: 26-09-2006, 07:35
Lokalizacja: Opole

Post autor: kajapapaja »

asiunia - co do Mamer to tam "wywiozą" całe sekcje od maternelle'a do secondaire'a
===============================
"Education is an admirable thing, but it is well to remember from time to time that nothing that is worth knowing can be taught." - Oscar Wilde
===============================
eurokraci.eu
asiunia
Posty: 608
Rejestracja: 19-01-2007, 00:08
Lokalizacja: stad

Post autor: asiunia »

Aaa... to nie wiedzialam.
ODPOWIEDZ