żłobki

Wszelkie dyskusje typu OffTopic

Moderator: LuxTeam

misiaa
Posty: 4
Rejestracja: 25-08-2014, 11:02
Lokalizacja: Lux

żłobki

Post autor: misiaa »

Witam witam witam...
Mam szereg pytan.. jakie trzeba miec wyksztalcenie, by moc pracowac w crechu czyli zlobku a nawet moze i w maison relais tzw. kantynie? Moja niedawno przyjezdna siostra ma wyksztalcenie nauczycielskie niestety nie edukacja wczesnoszkolna:( tylko jezykowe, doswiadczenie w szkole oraz babysittingu. Czy ma jakies szanse na prace w zlobku lub maison relais, czy musi robic 3letnia szkole np. ta w Mersch by zdobyc wyksztalcenie jako educatrice, a moze sa jakies kursy nieco przyspieszone dajace podobne uprawnienia? i jak wyglada to z jezykami? Luksemburski jest konieczny?
ma ktos juz jakis bagaz doswiadczen zwiazany z tym tematem, ktorymi moglby sie podzielic z nami? :)
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Jeśli państwowa to bez luksemburskiego nie da rady. A jeśli prywatna to nie na to żadnego znaczenia bo prywatne tego typu przytulki sa zwykłymi firmami i nie ma nad tym żadnej kontroli.
misiaa
Posty: 4
Rejestracja: 25-08-2014, 11:02
Lokalizacja: Lux

Post autor: misiaa »

czyli mam rozumieć, że do prywatnych niekoniecznie też trzeba mieć odpowiednie papiery?
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Odnoszę sie do języka. Reszta, nie wiem ale watpię żeby ktoś chciał kogoś wsiąść bez kwalifikacji.
Kulunka
Posty: 87
Rejestracja: 28-03-2014, 18:55
Lokalizacja: Essen

Post autor: Kulunka »

Misio jest chyba ekspertem od złobków (i j. polskiego przy okazji, patrz wsiąść). Tymczasem

Règlement grand-ducal du 20 décembre 2001 portant exécution des articles 1er et 2 de la loi du 8 septembre 1998 réglant les relations entre l'Etat et les organismes oeuvrant dans les domaines social, familial et thérapeutique pour ce qui concerne l'agrément gouvernemental à accorder aux gestionnaires de structures d'accueil sans hébergement pour enfants.(Mém. A - 159 du 28 décembre 2001, p. 3348) stanowi w swoim art. 12

Art. 12. Le personnel d'encadrement
Le personnel d'encadrement se compose pour la moitié au moins de personnes qualifiées, compte tenu des tâches hebdomadaires. Lors du départ d'un membre du personnel qualifié le gestionnaire dispose d'un délai de six mois pour procéder à un nouvel engagement. Pour cette période le membre du personnel qualifié absent doit être remplacé sans que le remplaçant ne doive justifier d'une qualification. Le gestionnaire d'une structure d'accueil existante lors de la mise en vigueur du présent règlement et dont l'effectif du personnel se compose d'un nombre insuffisant de personnes qualifiées au sens de l'alinéa précédent est tenu, sous peine de retrait de l'agrément, d'ajuster sa structure du personnel en remplaçant au fur et à mesure des départs les personnes non qualifiées par des personnes dûment qualifiées.
Sauf le cas de l'absence de plus d'un tiers des enfants d'un groupe, le membre du personnel d'encadrement de ce groupe doit être remplacé en cas d'absence planifiée de plus de quatre jours consécutifs. Si l'effectif du personnel dépasse de 20% au moins l'effectif minimal défini par le présent règlement, le recours à des remplaçants n'est pas requis.
Chaque membre du personnel d'encadrement non qualifié engagé à mi-temps au moins et moyennant un contrat à durée indéterminée, est tenu de suivre des cours de formation continue reconnus par le ministère de la Famille à raison d'au moins 30 heures par période de deux ans. La formation continue peut également avoir lieu sous forme d'unités concentrées de 100 heures tous les six ans. La formation de l'aide socio-familial est reconnue comme unité concentrée de formation continue au sens de cette disposition.
Chaque membre du personnel doit être âgé de 18 ans au moins.

Zwracam uwage na początek: Le personnel d'encadrement se compose pour la moitié au moins de personnes qualifiées
Kulunka
Posty: 87
Rejestracja: 28-03-2014, 18:55
Lokalizacja: Essen

Post autor: Kulunka »

I jeszcze tytułem uzupełnienia art. 9 tegoż aktu:

Art. 9. La qualification professionnelle
Sont reconnus comme qualification professionnelle au sens du présent règlement les diplômes luxembourgeois et étrangers destinant leur titulaire principalement à un travail professionnel avec des enfants. Sont notamment acceptés comme qualification professionnelle les diplômes luxembourgeois ou étrangers reconnus équivalents de moniteur d'éducation différenciée, d'éducateur, d'infirmier en pédiatrie, d'infirmier gradué en pédiatrie, d'éducateur gradué, de maîtresse de jardin d'enfants, d'instituteur, de pédagogue curatif, de psychologue ou de pédagogue.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Koleś nie sprowokujesz mnie. Możesz stanąć na głowie itp. I naucz sie czytać ze zrozumieniem, bo z tego co widzę to jak sie temat robi poważniejszy to cicho sza.
tomasz
Posty: 216
Rejestracja: 23-04-2008, 08:37
Lokalizacja: Huncherange

Post autor: tomasz »

Z mojego doświadczenia: najlepiej skończyć szkołę tutaj. A jeśli nie, to trzeba znostryfikować dyplom w Ministerstwie, w Luksemburgu. Tak jak Misio napisał-do państwowej instytucji luksemburski jest konieczny...No i w ogloszeniach o pracę zawsze jest napisane, że Educatrice powiniem mówić we wszystkich 3 językach tego kraju. Sa też niższe stanowiska -aide educatrice-tu chyba wymagania sa mniejsze, na pewno nie trzeba miec studiów skonczonych. Creche rządzą się innymi prawami, często są prowadzone w 1 tylko języku-francuskim lub angielskim, ale to prywatne instytucje. Ogólnie trudno dostac tu pracę w tym zawodzie, ale próbować warto:) Ewa
Kulunka
Posty: 87
Rejestracja: 28-03-2014, 18:55
Lokalizacja: Essen

Post autor: Kulunka »

Zasugerowałeś, bez znajomości rzeczy (do czego się później przyznałeś), że w żłobkach prywatnych panuje całkowita swoboda w zakresie wyboru personelu, co nie jest prawdą. Jeśli masz problemy z tekstem francuskim daj znać. Jeśli chodzi o języki to wiadomo, zakładam, że we wszystkich instytucjach państwowych trzeba znać wszystkie trzy urzędowe języki.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Kulunka, siadaj, PALA. O czym ja mam z toba rozmawiac, skoro nie wiesz co czym jest mowa.

Zrobmy tak, moze popros tego co ci chce pomoc, tzn wyjasnij temat, ale tak od deski do deski. Potem zastanowcie sie i napisz raz jeszcze. A jesli ty tak sam, to polecam moze jeszcze toche spedzic czasu nad interpretacja aktow prawnych powszechnie obowiazujacych.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Re: żłobki

Post autor: misio »

misiaa pisze:Witam witam witam...
Mam szereg pytan.. jakie trzeba miec wyksztalcenie, by moc pracowac w crechu czyli zlobku a nawet moze i w maison relais tzw. kantynie? Moja niedawno przyjezdna siostra ma wyksztalcenie nauczycielskie niestety nie edukacja wczesnoszkolna:( tylko jezykowe, doswiadczenie w szkole oraz babysittingu. Czy ma jakies szanse na prace w zlobku lub maison relais, czy musi robic 3letnia szkole np. ta w Mersch by zdobyc wyksztalcenie jako educatrice, a moze sa jakies kursy nieco przyspieszone dajace podobne uprawnienia? i jak wyglada to z jezykami? Luksemburski jest konieczny?
ma ktos juz jakis bagaz doswiadczen zwiazany z tym tematem, ktorymi moglby sie podzielic z nami? :)
A teraz juz 100% na temat. Istnieja pojecia jak pracownik wykwalifikowany oraz niewykwalifikowany. Jesli dobrze operujesz jezykiem fr to najlepiej bylo by zapoznac sie z pelnym tekstem rozporzadzenia, ktory mozna znalezc tutaj:

http://eli.legilux.public.lu/eli/etat/l ... 1/12/20/n2

Moim zdaniem, siostra ma duze szanse zalapac sie do ktorejs kategorii a z czasem i jesli bedzie chciala to uzyska kwalifikacjie i wskoczy do grupy wykwalifikowanej.
Kulunka
Posty: 87
Rejestracja: 28-03-2014, 18:55
Lokalizacja: Essen

Re: żłobki

Post autor: Kulunka »

misio pisze:
A teraz juz 100% na temat. Istnieja pojecia jak pracownik wykwalifikowany oraz niewykwalifikowany. Jesli dobrze operujesz jezykiem fr to najlepiej bylo by zapoznac sie z pelnym tekstem rozporzadzenia, ktory mozna znalezc tutaj:

http://eli.legilux.public.lu/eli/etat/l ... 1/12/20/n2

Moim zdaniem, siostra ma duze szanse zalapac sie do ktorejs kategorii a z czasem i jesli bedzie chciala to uzyska kwalifikacjie i wskoczy do grupy wykwalifikowanej.
Jakieś problemy z czytaniem? Przecież to dokładnie ten sam dokument, który cytowałem. Jak mówi Bamaza, zastanów się dobrze, czy chcesz dalej brać to co bierzesz :p
Prawą ręką ci pogrożę, zdrajco, nie lewą.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

Napisałem ze odnoszę sie do właściwie wskazanego przez ciebie rozporządzenia.

Tak, cytowałeś, art wyrwane z kontekstu, bez zrozumienia lub blednie zinterpretowane.

Jesli dążysz do wygrania tzn ze twoje musi być na gorze, to dla mnie ok. Może tak być.
Kulunka
Posty: 87
Rejestracja: 28-03-2014, 18:55
Lokalizacja: Essen

Post autor: Kulunka »

misio pisze:Napisałem ze odnoszę sie do właściwie wskazanego przez ciebie rozporządzenia.

Tak, cytowałeś, art wyrwane z kontekstu, bez zrozumienia lub blednie zinterpretowane.

Jesli dążysz do wygrania tzn ze twoje musi być na gorze, to dla mnie ok. Może tak być.
Nie chodzi o to, czyje na górze, wkurzają mnie odpowiedzi ludziom typu 'ja wielki pan Misio z pogardą patrzę na takich jak ty, niekumatych, i wyraźnie podkreślam swoją wyższość. Jak się nie znasz to nie zabieraj głosu, kropka. Był tu kiedyś taki, niejaki Były, który co chwilę podkreślał, o ile jest lepszy będąc Niemcem, nie lubię takich.
Prawą ręką ci pogrożę, zdrajco, nie lewą.
misio
Posty: 1969
Rejestracja: 26-09-2006, 18:09
Lokalizacja: Z Doliny

Post autor: misio »

To może inaczej:

Nie podoba ci sie ze nie mam nic do cyklistów?
Nie podoba ci sie ze nie lubię nierobów?
Nie podoba ci sie ze jestem przeciwny socjalowi?
Nie podoba ci sie ze nie podoba mi sie tzw narodowy sport kombinowania na potegę?

Dokładnie przeczytałem wszystkie twoje wypowiedzi. Pisałeś zupełnie normalnie do momentu pojawienia sie tematu cyklistów oraz socjala.

Interesujące jest stwierdzenie tzw wywyższania sie. Ciekawe.

A co do samego ciebie. Gorąca głowę masz, ale popełniłeś błąd. Skoro pamiętasz byłego to śledzisz (a może i piszesz pod innym nickiem) forum znacznie dluzej niż data rejestracji nicka kulunka. I tu bym proponował zakończyć temat.
ODPOWIEDZ