Rozliczenie podatku w Lux

Rozmowy o wszystkim, ale nigdy o niczym

Moderator: LuxTeam

Janusz1
Posty: 21
Rejestracja: 25-06-2013, 20:10
Lokalizacja: Polska

Rozliczenie podatku w Lux

Post autor: Janusz1 »

Hej!
Nie do konca sie orientuje jak to wyglada... moze bedziecie w stanie mi pomoc!
Do polowy 2015 pracowalem w Lux, od czerwca 2015 zaczalem prace w firmie w Niemczech..

I teraz mam taki problem, ze Finanzamt z niemiec chce zobaczyc moja deklaracje z Luksemburga.. tyle, ze ja nie robilem jak na razie tam rozliczenia - w pracy w Lux powiedziano mi ze nie ma takiej koniecznosci i jezeli nie mam dostac jakiegos zwrotu to nie jest to konieczne - moze to nie prawda, nie wiem... Co teraz mam zrobic? Jezeli faktycznie musze teraz przedstawic swoje rozliczenie z Luxa, wiecie moze kto moze mi w tym pomoc (istnieje moze jakas nieodplatna pomoc w takim przypadku)?

Z gory dzieki
Awatar użytkownika
danka44
Posty: 968
Rejestracja: 26-09-2006, 08:53
Lokalizacja: Junglinster

Re: Rozliczenie podatku w Lux

Post autor: danka44 »

Zaznaczam, że nie znam specyfiki twojego pracodawcy i może to on za ciebie rozliczał podatek.
W każdym razie jest obowiązek rozliczenia się z podatku. Brak takiego rozliczenia grozi karą w wysokości 1235 euro.
Danka
Awatar użytkownika
franck
Posty: 48
Rejestracja: 21-05-2009, 22:39
Lokalizacja: Strassen

Re: Rozliczenie podatku w Lux

Post autor: franck »

Danka niestety się myli.

Jeśli się spełnia pewne warunki to w Luksemburgu nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej. Mieszkam i pracuje w Luksemburgu od 2008 roku i deklaracje podatkowe muszę składać od roku 2013 (bo w międzyczasie zmieniłem m.in. stan cywilny).

Generalnie jeśli US o to nie poprosi, nie masz (lub małżonka) drugiej klasy podatkowej, nie zarobiłeś ponad 100 kEUR, nie masz więcej niż jednej karty podatkowej, nie masz innych przychodów niż tych z stosunku pracy to nie masz obowiązku składania deklaracji podatkowej.

Podstawowe info w języku francuskim lub niemieckim również o podatkach można znaleźć na www.guichet.lu
Marian80
Posty: 66
Rejestracja: 28-07-2014, 17:45
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Rozliczenie podatku w Lux

Post autor: Marian80 »

Czy jeżeli dobrze zrozumiałem, np. w sytuacji kiedy nie zarabiam ponad 100ke/rok, jestem żonaty pracuję sam w jednej pracy, a żona nie pracuje i siedzi w domu z dzieckiem to nie musze sie rozliczac z podatku? o ile nie chcę sobie coś odliczać od pdatku.
Awatar użytkownika
danka44
Posty: 968
Rejestracja: 26-09-2006, 08:53
Lokalizacja: Junglinster

Re: Rozliczenie podatku w Lux

Post autor: danka44 »

Frank, chyba jednak tych różnych wyjątków jest więcej, bo ja ani nie zarabiałam więcej, ani nie miałam kilku prac, a i tak US groził mi karą za nieprzysłanie rozliczenia (inna sprawa, że za chwilę przeprosił, bo moje rozliczenie zgubił, ale stąd wiem, że grozi kara).
Marian, który ma żonę i dzieci będzie miał 2 klasę podatkową, więc już spełnia jeden z warunków przez ciebie wymienionych.
Danka
MartaRo
Posty: 39
Rejestracja: 13-07-2015, 19:00

Re: Rozliczenie podatku w Lux

Post autor: MartaRo »

z wyjątków mi znanych:
- jeśli raz się rozliczyłeś, musisz to robić ciągle,
- jeśli dokonałeś extra zakupu np. mieszkania, US wezwie Cię do rozliczeń.

pozdr.
ODPOWIEDZ