URLOP MACIERZYNSKI I INNE SPRAWY OKOLOPORODOWE

Wszystko o zdrowiu, lekarzach, leczeniu, ubezpieczeniu zdrowotnym, czego nie znaleźliście ani tu: http://www.polska.lu/informatorium/26-i ... 35-zdrowie ani tu: http://www.polska.lu/polecani-lekarze
TOMASZ.GAWIN
Posty: 30
Rejestracja: 02-11-2010, 15:50
Lokalizacja: Kraków

URLOP MACIERZYNSKI I INNE SPRAWY OKOLOPORODOWE

Post autor: TOMASZ.GAWIN »

Witam,

moja malzonka w marcu bedzie rodzic, w zwiazku z tym mam kilka pytan:

1. gdzie lepiej rodzic w polsce czy w luxemburgu (przyjezdza do Luxa po swietach Bozego Narodzenia)?
2. co z L4 na ktorym w tym momencie bedzie w Polsce a potem z urlopem macierzynskim (tzn. czy moge ja ubezpieczyc w Luxemburgu bez utraty swiadczen w Polsce)?
3. Ile dni wynosi w Luxemburgu urlop ojcowski (w Polsce 14 dni) i czy moge skorzystan z czesci urlopu macierzynskiego zony jesli ona jest zatrudniona w Polsce a ja w Luxemburgu?

z gory dzieki za informacje i rady
Borys
Posty: 1332
Rejestracja: 14-07-2007, 20:17
Lokalizacja: OBYWATEL EUROPY

Re: URLOP MACIERZYNSKI I INNE SPRAWY OKOLOPORODOWE

Post autor: Borys »

TOMASZ.GAWIN pisze:Witam,

moja malzonka w marcu bedzie rodzic, w zwiazku z tym mam kilka pytan:

1. gdzie lepiej rodzic w polsce czy w luxemburgu (przyjezdza do Luxa po swietach Bozego Narodzenia)?
Ja bym powiedzial ze w Luksemburgu (BTW z szacunku do kraju w ktorym sie urodziles oraz do tego w ktorym postanowiles zamieszkac moglbys pisac ich nazwy poprawnie?) choc w sumie co mi tam sie wypowiadac skoro jestem mezczyzna ;)
TOMASZ.GAWIN pisze: 3. Ile dni wynosi w Luxemburgu urlop ojcowski (w Polsce 14 dni)
W Luksemburgu 2 dni.
Ura Bura Szef Podwóra
Awatar użytkownika
digilante
Posty: 1686
Rejestracja: 26-09-2006, 08:07
Lokalizacja: Cape Town

Post autor: digilante »

A to jego wina ze polski nie ma "x", a zatem ma kupe akcentow ktore raczej malo daja w nowoczesnym swiecie, no i oczywiscie moja ulubiona (not) zbednosc ch vs h, u vs ó, rz vs ż?

Tak, troche trolluje, ale za 100 lat pewnie wszystcy beda mowili po angielsku, wszystko bedzie sie tak samo nazywalo, i dobrze. Cos w biblii o tym pisano, ze bogowie dali nam te wszystkie jezyki aby nam tylko i wylacznie zycie utrudnic ;) Do dzis dobrze im z tym idzie.
Out of sorrow entire worlds have been built, out of longing great wonders have been willed.
Awatar użytkownika
xtheo7
Posty: 929
Rejestracja: 26-09-2006, 19:48
Lokalizacja: ettelbruck / waw

Post autor: xtheo7 »

digilante pisze:A Cos w biblii o tym pisano, ze bogowie dali nam te wszystkie jezyki aby nam tylko i wylacznie zycie utrudnic ;).
W Bibli, kolego, pisano konkretnie o JEDNYM Bogu a nie o "bogach" ... chyba ci sie cos popiorkowalo z weddyzmem <mrgreen>
Borys
Posty: 1332
Rejestracja: 14-07-2007, 20:17
Lokalizacja: OBYWATEL EUROPY

Post autor: Borys »

digilante pisze:A to jego wina ze polski nie ma "x", a zatem ma kupe akcentow ktore raczej malo daja w nowoczesnym swiecie, no i oczywiscie moja ulubiona (not) zbednosc ch vs h, u vs ó, rz vs ż?

Tak, troche trolluje
Tak, trolujesz.

Nie jego wina ze w jezyku polskim nie ma x, nie jego ani tez nie Twoja wina ze w jezyku polskim sa ch, h, u, ó, rz, ż.

Tutaj jednak nie skupiam sie tyle na samej gramatyce ile na szacunku do kraju z ktorego sie pochodzi oraz kraju na terytorium ktorego sie zamieszkuje (na stale / czy czasowo) i na niemaniu w dupie potencjalnego czytelnika do ktorego zwracamy sie z prosba o pomoc.

A tak juz calkiem poza konkurencja to gosc zadal pytania i przez jedna moja mala uwage zaraz mu z tematu zrobimy wyklad na temat przydatnosci znajomosci jezyka ojczystego a i tak za chwile przyjdzie MaWi i powie ze tutaj kazdy moze pisac jak sobie tylko chce, zatem proponuje juz dalej tego (nie)tematu nie ciagnac.
Ura Bura Szef Podwóra
Awatar użytkownika
digilante
Posty: 1686
Rejestracja: 26-09-2006, 08:07
Lokalizacja: Cape Town

Post autor: digilante »

xtheo, wersji biblii jest tyle ze mozna by biblioteke z nich zrobic i nigdy nie dojsc do zgody. Akurat w opowiesci o wiezy Babel, prawie kazda wersja ma "go to, let us go down", inne wersje uzywaja liczby mnogiej w kilku innych miejscach jak opisuja jak ci bogowie sie strasznie przestraszyli i musieli nas o kilkanascie / kilkadziesiat tysiecy lat kopnac do tylu.

I nie prowokuj mnie, bo zaraz zaczne o kosmitach <mrgreen>
Out of sorrow entire worlds have been built, out of longing great wonders have been willed.
Awatar użytkownika
xtheo7
Posty: 929
Rejestracja: 26-09-2006, 19:48
Lokalizacja: ettelbruck / waw

Post autor: xtheo7 »

:)
Bog w Szarym Testamencie byl tylko jeden. A liczba mnoga, to nic innego jak "pluriel de majeste" jak mawiaja Francuzi.

My, Krol Gudlandii, Xtheo7 ;)
Awatar użytkownika
danka44
Posty: 968
Rejestracja: 26-09-2006, 08:53
Lokalizacja: Junglinster

Post autor: danka44 »

Może poczytaj tu http://polska.lu/informatorium/zdrowie.html#porod
i zróbcie bilans zysków i strat.
A tych nawiedzonych duchowo nie słuchaj :p Oni takie filozoficzne tematy mogą długo ciągnąć.
Danka
TOMASZ.GAWIN
Posty: 30
Rejestracja: 02-11-2010, 15:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TOMASZ.GAWIN »

hej dzieki wszystkim za porady, nie mialem na celu obrazic Luksemburga, Luksemburczykow ani tym bardziej Polski i Polakow :-D po prostu czasami z rozpedu nie uzywam duzych liter podobnie jak polskich znakow bo niestety moja klawiatura firmowa nie jest zsetupowana pod lengua polonica.

ps. calkiem ciekawa dysputa na marginesie mojego pytania wyszla, jesli chodzi o moje zdanie to ja bym nie oddzielal ST i NT od siebie w obu jest mowa o Bogu w Trojcyjedynym (czy to sie pisze osobno czy razem?:-P). Mimo iz w Torze faktycznie sa slowa: Adonaj Elohenu Adonaj Ehad - czyli ze Bog jest jedyny, to jednak w wielu miejscach w Biblii uzywa formy mnogiej ("A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam." Rdz 1,26) lub tez objawia sie pod postacia Trojcy Swietej: "Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie." Rdz 18,1)
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: she is a witch »

nie ubezpieczysz żony w Luksemburgu jeśli nie udowodnisz, że w Polsce jest "odpięta" od wszelkich świadczeń społecznych, zwłaszcza ubezpieczenia zdrowotnego
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Post autor: MaWi »

Drogi Tomaszu, pozwol, ze – jak to niegdys robila "pani Edyta" z "Randki w ciemno" (o ile jeszcze ktokolwiek pamieta ten teleturniej...) streszcze ci pokrotce postawy i poglady dyskutantow. Swiadomie przy tym wykorzystujac sytuacje, ze powyzszym postem niejako wyraziles zgode by w twoim temacie pojawily sie watki "off-topicowe".

Otoz po pierwsze, nie przejmuj sie tym, co pisze digilante - on jako stary ateusz nie ma zielonego pojecia ilu bogow mieli starozakonni, ale ze nie jest czlowiekiem, ktory potrafi ot tak powiedziec "Rzeczywiscie, chlopaki, macie racje; dżizas, ale ja jestem matoł!", totez bedzie nam teraz wciskal, ze tak naprawde, to w Biblii jasno stoi, ze bogow Zydzi miel 21, a poza tym, ze 10 przykazan przyjeto na posiedzeniu zarzadu spolki "Bogowie Narodu Wybranego sp.z.o.o" wiekszoscia 1 glosu a zakomunikowal je do wiadomosci publicznej (czyli niejakiemu Mojzeszowi) bog-rzecznik prasowy. Oczywiscie za cale zamieszanie z Wieza Babel odpowiedzialny jest bog ds. budownictwa sakralnego, infrastruktury, komunikacji oraz spraw zagranicznych (tak to jest, jak sie na stanowiskach ministerialnych laczy niezwiazane ze soba resorty! Luksemburg powinien z tego wyciagnac nauke, a przynajmniej nauczke!).

Oczywiscie do do boskiej liczby mnogiej w "swietych pismach", to racje ma xtheo, ktory co prawda tez jest ateuszem, ale jako ateusz walczacy, ma dosc dobre rozeznanie w szeregach wroga ;)

A co do szacunku dla kraju oraz wypowiedzi Borysa – takze sie z nim zgadzam, no moze z jednym wyjatkiem. Nie jest wcale tak, ze jest mi wszystko jedno jak ludzie pisza na forum. Nie jest mi wszystko jedno i wolalbym, zeby Polacy, a przynajmniej ci, ktorzy maja za soba nie tylko polska mature ale czesto i skonczone w Polsce studia, wyrazali sie poprawnie. Jednoczesnie uwazam, ze ani ja ani nikt z was nie ma prawa wymagac tego samego od ludzi, ktorzy tu sie urodzili albo co najmniej tu skonczyli pelny cykl edukacyjny i jez. polski znaja wylacznie z drugiego albo nawet i trzeciego obiegu. Nie jest to dla nich ani jezyk, w ktorym pobierali nauki, ani ten w ktorym pracuja, ani ten w ktorym czytaja prase czy ogladaja telewizje. Czasem jest to dla nich jedynie jezyk do... pisania na polska.lu. I ja sie bardzo ciesze, ze sie przelamuja i choc niepoprawnie, to jednak pisza wlasnie w tym jezyku, choc znacznie latwiej im byloby po francusku, angielsku czy luksembursku.

Juz to kiedys zreszta napisalem – do tych wszystkich, ktorzy wytykaja bledy w jez. polskim osobom, dla ktorych jest to bardziej jezyk obcy niz ojczysty – zastanowcie sie wtedy, jak to jest w takim razie z waszym francuskim czy luksemburskim. Czy rzeczywiscie piszac w tym jezyku nie popelniacie ZADNYCH bledow?

A ze nie mam zamiaru zagladac tu nikomu w papiery, totez to czy ktos ma za soba polskie studia lub chocby mature, czy raczej – spedzil cale swoje zycie we Francji/Luksemburgu/Stanach Zjednoczonych/RPA/Malezji, a polskiego nauczyla go babcia, bo juz nawet rodzice w domu po polsku nie mowili, to juz niech sam sobie w zyciorysie sprawdzi i zapyta swoje sumienie czy wypada mu pisac po polsku z bledami czy nie.

Mysle zreszta, ze Borysowi nie az tak bardzo chodzilo o pisanie Luksemburga przez "ks" (a nie "x"), jak o pisanie nazw panstw wielka litera. No i tu naprawde trudno nie przyznac mu racji a jednoczesnie trudno uznac argumenty tych, co uwazaja to za niepotrzebne lub zbyt czasochlonne (??). Po pierwsze dlatego, ze akurat we wszystkich jezykach europejskich a i pewnie w wielu innych na calym swiecie wlasnie nazwy panstw pisze sie wielka litera. Wiec naprawde trudno byloby sie tu zaslonic nieznajomoscia zasad... Po drugie ja rozumiem, ze klawiatury komputerow niepolskich moga nie miec polskich "ogonkow", ale duza litere da sie wygenerowac chyba na wszystkich klawiaturach swiata? (nie wiem, jak jest z chinska, wiec moze nie na wszystkich...) No i zeby to zrobic wystarczy poswiecic ok. 10 milisekund na wcisniecie dodatkowo klawisza [SHIFT]. Nie wiem, jak ktos musi miec duzo pracy w pracy, by brakowalo mu tych 10 milisekund... No, w kazdym razie nie zazdroszcze takim.

A co do digilantowej walki z polska ortografia – digilante, twoj ukochany jezyk angielski tez jest najezony bardzo podobnymi problemami – mianowicie jest cala masa slow, ktore wymawia sie tak samo (albo na tyle podobnie, ze dla obcokrajowca, to naprawde nie robi roznicy - podobnie, jak dla ciebie nie ma roznicy miedzy "h" i "ch"), a ktore maja zupelnie inne znaczenie. Wiele osob, np. ten oto obywatel Wloch:

http://www.youtube.com/watch?v=rtvDCiHfYQ0

bardzo sie wkurza na to, ze Anglicy wymyslili sobie tak glupio, ze wiele slow choc tak samo sie wymawia, to pisze roznie a do tego co innego znacza. I to jest wlasnie ten twoj bardzo prosty i logiczny jez. angielski...

A na marginesie – czy wiesz, ze w dawnych czasach "h" i "ch" oraz niektore inne ortograficzne pary fonemow w jez. polskim (czy raczej staropolskim) roznily sie takze w wymowie? To ze dzis nie ma roznicy w wymowie i zostala juz tylko w pisowni, jest wlasnie skutkiem uproszczenia jezyka.

To chyba byloby wszystko. To teraz, jak to mawiala "pani Edytka" z "Randki w ciemno" – "Tomaszu, decyzja nalezy do ciebie" ;)
Awatar użytkownika
xtheo7
Posty: 929
Rejestracja: 26-09-2006, 19:48
Lokalizacja: ettelbruck / waw

Post autor: xtheo7 »

TOMASZ.GAWIN pisze: ps. calkiem ciekawa dysputa na marginesie mojego pytania wyszla, jesli chodzi o moje zdanie to ja bym nie oddzielal ST i NT od siebie w obu jest mowa o Bogu w Trojcyjedynym (czy to sie pisze osobno czy razem?:-P). Mimo iz w Torze faktycznie sa slowa: Adonaj Elohenu Adonaj Ehad - czyli ze Bog jest jedyny, to jednak w wielu miejscach w Biblii uzywa formy mnogiej ("A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam." Rdz 1,26) lub tez objawia sie pod postacia Trojcy Swietej: "Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie." Rdz 18,1)
No, Digi, chyba nam sie trafil potencjalny dyskutant co cos wie, a nie tylko mniema ze cos wie ;)

A kolege TG serdecznie witamy na Polska.Lu i zyczymy zajadlych dyskusji. Byleby bylo na poziomie, logicznie i dowcipnie :)

samozwanczy kapo pot(forum)
Awatar użytkownika
digilante
Posty: 1686
Rejestracja: 26-09-2006, 08:07
Lokalizacja: Cape Town

Post autor: digilante »

MaWi, napisales tak pieknie o moim zdaniu o tematach religijnych, ze naprawde nie mam nic do dodania. [A abys byl pewny w jakim sensie to pisze to sarkazm-o-mierz teraz pokazuje 0.00 na liczniku].
Out of sorrow entire worlds have been built, out of longing great wonders have been willed.
ODPOWIEDZ