PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Wszystko o zdrowiu, lekarzach, leczeniu, ubezpieczeniu zdrowotnym, czego nie znaleźliście ani tu: http://www.polska.lu/informatorium/26-i ... 35-zdrowie ani tu: http://www.polska.lu/polecani-lekarze
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: elizakrakow »

Witam,

od 4 tygodni jestem w Luksemburgu. Jeszcze nie pracuje, natomiast mój mąż ma tu pracę i jest normalnie ubezpieczony. Wiem, że jak nie pracuję mogę być ubezpieczona razem z nim. Jak byliśmy w urzędzie powiedziano nam, że carte sociale powinna przyjść po prostu pocztą za 2 tyg. Minęły 2 tygodnie i nic... Byliśmy dzisiaj w urzędzie i kolejny urzędnik powiedział, że nie jestem ubezpieczona tutaj (!) i muszę zdobyć formularz E104, że nie jestem ubezpieczona w Polsce i oni dopiero mogą mnie ubezpieczyć. Problem w tym, że jak zadzwoniłam do ZUS to powiedzieli, że o ten formularz może wystąpić tylko urząd w Luksemburgu, a nie ja. I koło się zamyka. Czy ktoś wie, jak trzeba załatwić tą sprawę? Proszę o radę, bo ci biurokraci, z których każdy mówi, co innego mnie przytłoczyła:-(. Nie wiem, co mam zrobić. Jak pójdę tam ponownie to pewnie znów nie załatwię sprawy.
marzencia
Posty: 95
Rejestracja: 06-05-2011, 08:38
Lokalizacja: Esch sur Alzette

nr ubezpieczenia

Post autor: marzencia »

Witam
Jesli byłas zameldowana w urzedzie miasta i otrzymałas certificate de residence to gdzies tam na górze jest twój nr ubezpieczenia - data urodzenia plus 5 dodatkowych cyfer.Póki nie dostaniesz karty sociale to ten nr spisz sobie na karteczce i pokazuj jak potrzebujesz- tak informowano nas w urzedzie miasta w Esch Alzette jak meldowałam i jednego i drugiego szwagra.Potem na stronce cns.lu zamów sobie internetowo karte ubezp podajac cały ten nr.Zdarza sie czesto ze przesyłaja taka karte nawet i po 2-3miesiacach natomiast ten druk z PL wcale nie jest potrzebny a wydawany jest z Polski tylko na prośbe odpowiednich instytucji np CNS w Luksemburgu.
Ci urzednicy raz mówią tak raz tak ale z tego co my wiemy to nr znajduje sie na Certificate de Residence wiec sprawdz :)
Pozdrawiam
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Post autor: elizakrakow »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Ten numer, o którym piszesz nie znalazłam na dokumentach, które dostałam jak się meldowałam, ale jak byłam dzisiaj w urzędzie to poprosiłam o jego podanie. Zamówiłam teraz kartę przez internet i jutro znów będę wyjaśniać w urzędzie tą sytuacje. Widzę, że tu urzędnicy chyba gorsi niż w Polsce:-)
marzencia
Posty: 95
Rejestracja: 06-05-2011, 08:38
Lokalizacja: Esch sur Alzette

ubezp.

Post autor: marzencia »

W Certificate de Residence przy pozycji Naissance pisze cała data urodzenia łącznie z tym nr z cns :)
Dobrze że spytałas w urzedzie bo tak naprawde to powinni sami o tym zawsze informowac tych których melduja w gminie jednak nie zawsze tak robia :(
A co do urzedników gorszych- zawsze sie znajda czy to w Pl, czy tu czy tez gdzie indziej..
Najważniejsze to nie dac sie zbyć :)
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Post autor: MaWi »

Taka tylko uwaga na magrinesie – "ten numer", to nie jest "numer ubezpieczenia spolecznego" i bynajmniej nie jest nadawany przez CNS. "Ten numer", to jest dokladnie to samo co polski PESEL; a wiec numer statystyczny nadawany kazdemu obywatelowi w Luksemburgu, ktory zamelduje sie tu na pobyt dluzszy niz 3 miesiace i to niezaleznie od tego czy ubezpiecza go CNS czy nie. Numer ten nastepnie uzywany jest w kazdej korespondencji urzedowej miedzy obywatelem a panstwem, a wiec nie tylko potrzebujemy go do rozliczenia sie ze sluzba zdrowia, ale tez np. podaje sie go w zeznaniu podatkowym, nierzadko w roznego rodzaju certyfikatach i innych dokumentach prawnych niekoniecznie zwiazanych z ubezpieczeniem spolecznym. Aha – i jeszcze jedna mala uwaga – w zwiazku z tym, iz liczba mieszkancow Wielkiego Ksiestwa przerosla juz najsmielsze nawet oczekiwania tworcow systemu PESEL w Luksemburgu, podjeto ostatnio decyzje o wydluzeniu numeru PESEL o dodatkowe dwie liczby (czyli obecny PESEL ma forme: yyyymmddxxxxx a nie jak dotychczas: yyyymmddxxx). Nowi obywatele od razu dostaja numer dluzszy. Ci, ktorzy maja stary, otrzymaja gratis od panstwa luksemburskiego 2 cyferki na koncu swojego pesla, a od CNS-u (jesli tam wlasnie sa ubezpieczeni) nowa karte ten nowy numer zawierajaca.
marzencia
Posty: 95
Rejestracja: 06-05-2011, 08:38
Lokalizacja: Esch sur Alzette

ubezp cns

Post autor: marzencia »

MaWi :)
Ale taki własnie nr- Pesel z mojego Certificate de Residence widnieje równiez na mojej karcie CNS i Pani z Urzedu Miasta jak meldowaliśmy niedawno szwagra też poinformowała nas o tym że dopóki karta ubezp. z CNS-u nie przyjdzie to własnie na podstawie tego całego numer- peselu można korzystac z pomocy np lekarzy itp wiec jest on jednoczesnie najwidoczniej numerem tym samym który widnieje później na karcie która przychodzi z CNS-u wiec chyba jednoczesnie numerem ubezpieczenia :/
Na podstawie tego Peselu zamawiałam internetowo carte ubezp. z CNS która przyszła szwagrowi 3 tygodnie później ;)
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Post autor: MaWi »

marzencia pisze:jest on jednoczesnie najwidoczniej numerem tym samym który widnieje później na karcie która przychodzi z CNS-u wiec chyba jednoczesnie numerem ubezpieczenia :/
Wlasnie tak. I dokladnie tak - luksemburski nr PESEL jest JEDNOCZESNIE uzywany jako numer referencyjny do kontaktow z CNS. Czyli w uproszczeniu mozemy powiedziec, ze jest naszym "numerem ubezpieczenia spolecznego". Jednak by miec swiadomosc czym ten numer jest naprawde i do czego sluzy, pozwolilem sobie na maly wtret. Warto bowiem wiedziec, ze po Wielkim Ksiestwie Luksemburga porusza sie legalnie calkiem sporo osob, ktore taki numer posiadaja, choc nie maja z CNS nic wspolnego. Po prostu dlatego, iz CNS nie jest dysponentem tego numeru a jedynie z niego korzysta.
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Post autor: elizakrakow »

Moi drodzy,

piszę, bo może się to przydać kolejnym osobom, które przybędą do Luksemburga. Otóż meldując się nie dostałam Certificate de Residence tylko Changement de residence i tam nie było podanego tego "luksemburskiego peselu". Jeśli chodzi o zgłaszanie członków rodziny niepracujących (mąż, żona) to dzisiaj w urzędzie powiedziano mi, że jakiś rok temu zmieniły się przepisy i teraz potrzebny jest formularz E104. O ten formularz nie mogę wystąpić sama, muszą to zrobić oni. Muszę im podać adres oddziału ZUSu, do którego napiszą, żeby potwierdzić, że nie jestem ubezpieczona w Polsce. Póki co więc nie jestem ubezpieczona, dopóki oni tego nie wyjaśnią z ZUSem. Muszę brać faktury ode lekarzy i jak się sprawa wyjaśni oddadzą mi pieniądze. Jest to trochę chore zważywszy na to, że może się zdarzyć coś poważnego (odpukać) i muszę mieć wystarczająco dużo pieniędzy, żeby pokryć ewentualne koszty.
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: she is a witch »

Eliza,

przechodzę właśnie przez to samo - błędne koło z formularzem e104. Ja poprosiłam ZUS o zaświadczenie że nie jestem w PL ubezpieczona (że nie figuruję w ewidencji osób ubezpieczonych) i takie przetłumaczone zaświadczenie zamierzam złożyć do CNS, licząc że będzie to wystarczające. Podobno CNS nie będzie wnioskować o e104 w PL, i tak naprawdę nie zamierzam na to liczyć - mam nadzieję że moje rozwiązanie zadziała, dam znać.

Co do adresu oddziału ZUS który niby wydaje te e104, to weź pod uwagę że nie jest to twój ZUS, tylko oddział w Jaśle - oni kreują te e104, ale ty im lub NFS musisz dostarczyć dowody okresów składkowych (umowy pracy etc). Z tego co wiem prośba CNS do ZUS nie wystarczy - muszą wypełnić część A e104. Nie chcę mi się wierzyć że coś takiego zadziała :-) więc mam nadzieję że to proste zaświadczenie moje będzie ok.
Patryk_MAY
Posty: 12
Rejestracja: 11-03-2012, 12:49
Lokalizacja: Ettelbruck

Post autor: Patryk_MAY »

W moim przypadku CNS kontaktował się z NFZ w sprawie formularza E104 a nie z ZUS i wystarczyło, że przesłałam Pani z NFZ skan świadectwa pracy. Ona ma mi potwierdzić od ręki druk E104 i przesłać do CNS-u.
A przepisy zmieniły się w listopadzie 2012 roku.
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: she is a witch »

Patryk_MAY pisze:W moim przypadku CNS kontaktował się z NFZ w sprawie formularza E104 a nie z ZUS i wystarczyło, że przesłałam Pani z NFZ skan świadectwa pracy. Ona ma mi potwierdzić od ręki druk E104 i przesłać do CNS-u.
a wiesz może jak się kontaktował (listownie, elektronicznie)? Mi powiedziano, że CNS powinien skontaktować się z ZUSem wysyłając E104 część A, potem ZUS wysyła to NFZ, NFZ prosi (listownie na adres zameldowania) osobę indywidualną o pokazanie dowodow ubezpieczenia (np. swiadectwo pracy) i to może być okazane elektronicznie, to wraca do ZUS i ZUS przesyła do CNS. Ale jeśli w rzeczywistości to może być krótsze to by było super...

Czy ty wskazywałaś CNS z jakim NFZ się kontaktować?

Pozdrawiam
Patryk_MAY
Posty: 12
Rejestracja: 11-03-2012, 12:49
Lokalizacja: Ettelbruck

Post autor: Patryk_MAY »

CNS kontaktował się listownie z NFZ w Warszawie, Warszawa przesłała to do mojego oddziału, ale można im (CNS-owi) podać adres bezpośrednio do danego oddziału i jest szybciej. Wiem, że Pani w NFZ kontaktowała sie z ZUS ale to, że przesłałam jej odpowiednie dokumenty ma znacząco przyśpieszyć całą procedurę. Moja sprawa jest jeszcze "w toku" więc nie wiem co będzie dalej...
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Post autor: elizakrakow »

Po Waszych odpowiedziach przyznam się, że mam mętlik w głowie. Byłam dzisiaj w urzędzie i po raz kolejny potwierdzono mi, że wystarczy, że oni prześlą zapytanie do polskiego ZUSu używając formularza E104. Podałam adres ZUSu w Jaśle. Jak dzwoniłam na infolinię do ZUSu to powiedziano mi, że oni są w stanie potwierdzić, że nie jestem ubezpieczona. Ja sama nie mogę tego zrobić, bo formularz E104 wypełnia tylko instytucja. Dzisiaj złożyłam adres ZUSu w Jaśle i powiedzieli, że wyślą tam zapytanie. Pierwsze słyszę, że będę jeszcze musiała kontaktować się z NFZ. Wie ktoś na 100% jak trzeba rozwiązać ten problem? Nie bardzo rozumiem dlaczego mam komukolwiek dosyłać świadectwo pracy. Przecież ZUS powinien mieć informacje o okresach składkowych.
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: she is a witch »

cały problem bierze się chyba stąd, że CNS to chyba nasz polski ZUS i NFZ razem wzięty. Jeżeli by chodziło tylko o ubezpieczenie zdrowotne, to wlasciwy by był NFZ, jeśli inne benefity wynikające z ubezpieczenia społecznego w Luksemburgu, to ZUS.

http://e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp? ... 34&pomoc=3

w tym linku na końcu piszą o NFZ, więc jeśli Ci zależy tylko na zdrowotnym, to może kontakt z NFZ powinien wystarczyć. Ale ZUS to i tak do NFZ powinien wysłać. Po co im twoje świadectwa pracy, to pytanie do polskiej biurokracji :-)

ale ja też tego nie rozumiem. Jak się Wam uda to pozytywnie załatwić, to napiszcie co zadziałało :-)
ODPOWIEDZ