PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Wszystko o zdrowiu, lekarzach, leczeniu, ubezpieczeniu zdrowotnym, czego nie znaleźliście ani tu: http://www.polska.lu/informatorium/26-i ... 35-zdrowie ani tu: http://www.polska.lu/polecani-lekarze
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: she is a witch »

a najlepsze w tym wszystkim jest to, że formularz E104 jest teoretycznie formularzem zlikwidowanym. UE miała uprościć przepływ informacji pomiędzy "ZUSami" tak żeby ubezpieczony nie musiał sam zdobywać i przekazywać informacji. Szkoda że poszczególne kraje tego między sobą nie koordynują i przepisy krajowe dot. tego formularza tak bardzo się różnią. Zamiast ułatwienia zrobił się bałagan.

http://europa.eu/youreurope/citizens/wo ... rms_pl.htm
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Post autor: elizakrakow »

Hmm jest to wszystko nielogiczne. Na stronie, która była podana wyżej była informacja, że drukui potwierdza tylko ZUS w Jaśle, po czym 2 linijki później jest o NFZ:
"Od 1 marca 2013 r., jednostką terytorialną ZUS wyznaczoną do realizacji zadań związanych z potwierdzaniem formularzy E 104 i S 041 dla instytucji zagranicznych państw członkowskich UE, EOG oraz Szwajcarii, jest Oddział ZUS w Jaśle.

Potwierdzanie prawa do świadczeń rzeczowych (zdrowotnych) należy do kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia. O potwierdzenie formularza E 104 w celu nabycia prawa do świadczeń rzeczowych (zdrowotnych) należy zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia (ul. Grójecka 186, 02-390 Warszawa, tel. 48 022 572-60-36, www.nfz.gov.pl)". I jakto wszystko rozumieć? Jutro będę jeszcze raz dzwonić do ZUSu.
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: she is a witch »

chyba wzięło się to stąd, że CNS chce potwierdzenia że osoba nie jest ubezpieczona na formie E104, podczas gdy ta forma służy głównie do potwierdzenia okresów skłądkowych np. do emerytury. Ale ZUS już się zorientował, że najczęsciej chodzi o ubezpieczenie zdrowotne i wtedy przesyła sprawę do NFZ. Może więc w twoim przypadku wystarczy tylko NFZ.

Fajnie by było zobaczyć ten formularz ale nigdzie go nie znalazłam.

Ja w każdym razie składam przetłumaczone zaświadczenie z ZUSu że nie jestem ubezpieczona (nie na E104 tylko takie zwykłe zaświadczenie ZUSowskie, odpowiedni ZUS wydaje takie w kilka dni) i oprócz tego kontakt do ZUS w Jaśle jeśli będą potrzebowali więcej info. Albo do NFZ :D Albo do jednego i drugiego, niech sobie wybiorą...
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Post autor: elizakrakow »

Ja podałam adres ZUSu w Jaśle i mam dzwonić do CNS za jakiś czas, na jakim etapie jest sprawa. Jutro będę dzwonić do ZUSu i być może do NFZ. Jak się czegoś więcej dowiem to dam znać.
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Post autor: elizakrakow »

Dzwoniłam do ZUS i okazuje się, że potwierdzaniem formularzy E104 zajmuje się zarówno ZUS jak i NFZ, tylko że każda z tych instytucji umieści na tym formularzu inne informacje - NFZ tylko o ubezpieczeniu zdrowotnym, ZUS całość ubezpieczeń społecznych. ZUS nie ma jednak dostępu do informacji o naszym ubezpieczeniu zdrowotnym (!) i w związku z tym na formularzu może być widać, że skończyliśmy pracę, ale nie będzie informacji, czy nie mamy czasem ubezpieczenia zdrowotnego z inna osobą z rodziny. W związku z tym wydaję mi się, że w CNS lepiej podać adres odpowiedniego NFZu, który jednak będzie wymagać od nas np. świadectwa pracy, żeby potwierdzić, że nie jesteśmy ubezpieczeni:-). Bo przecież ZUS i NFZ nie wymieniają się żadnymi informacjami... Mało tego, jak się pytałam, czy ZUS nie może przesłać tego formularza do NFZ to usłyszałam, że nie, bo te instytucje nie mają ze sobą nic wspólnego i działają osobno. Ja w zeszłym tygodniu w CNS podałam adres ZUSu w Jaśle i nie stwierdziłam, że nie będę robić zamieszania i podawać kolejnego adresu, tym razem NFZ. Poczekam, może formularz wypełniony przez ZUS im wystarczy. Gdyby ktoś miał jakieś inne informacje, to proszę podzielić się na forum.
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Post autor: elizakrakow »

Opisuję dalszy ciąg swoich przygód, aby może inne osoby miały trochę łatwiej. Dzwoniłam w zeszłym tygodniu do CCSS. Niestety odebrała bardzo niemiła osoba, mówiąca kiepsko po angielsku. Pomijając szczegóły połączyła mnie z osobą, z którą już mogła się normalnie porozumieć. W każdym razie okazuje się, że CCSS z automatu wysyła wszystkie formularze E104 do NFZ w Warszawie, więc nie miało to żadnego znaczenia, że wcześniej podałam adres ZUSu, o który mnie uprzednio prosili urzędnicy w CCSS. NFZ w Warszawie (dodzwonienie się tam było bardzo trudne) przesłał następnie pocztą mój formularz do właściwego dla mnie NFZ czyli w tym wypadku do Krakowa. NFZ w Krakowie będzie się następnie kontaktował z ZUSem, w sprawie potwierdzenia tego formularza. Dla przyspieszenia całego procesu można im dosłać na maila świadectwo pracy. Nie wiem, czy to zadziała, bo zrobiłam to dopiero dzisiaj, gdyż wcześniej twierdzili w Krakowie, że nie dostali żadnego pisma w mojej sprawie. A okazało się, że pismo przeleżało na biurku jakiegoś urzędnika trochę czasu, bo przecież takie coś jak komputer jest im obce. Podsumowując - sprawa mojej karty ciągnie się przeszło 2 miesiące, przez nieudolność urzędników w Luksemburgu i w Polsce.
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: she is a witch »

a ja w zeszłym tygodniu dostałam kartę, a potwierdzenie o ubezpieczeniu kilka tygodni wcześniej. Zadziałało zaświadczenie z ZUSu że nie jestem ubezpieczona w PL. Jest to zapewne droższe rozwiązanie, bo trzeba było to przetłumaczyć przysięgle, ale widzę że dużo szybsze.
elizakrakow
Posty: 24
Rejestracja: 04-08-2014, 22:09
Lokalizacja: Luxembourg City

Re: PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: elizakrakow »

Niedawno dostałam carte sociale. Wreszcie udało się załatwić sprawę, bo długich bojach z urzędnikami. Niestety na odwrocie karty zauważyłam jedną informację, której nie rozumiem. Data ważności jest do 9 marca 2015. Czy ktoś wie, dlaczego karta została wydana na tak krótko? Czy wynika to z faktu, że jestem ubezpieczona razem z mężem. Jeśli tak, to doślą mi w marcu kolejną kartę?
IronBone
Posty: 552
Rejestracja: 20-03-2009, 20:23
Lokalizacja: Luksemburg/Kraków

Re: PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: IronBone »

Z tego co pamiętam karta nawet jeśli jest przeterminowana jest uznawana w Luksemburgu. W EU już nie.
Nowej karty ci nie przyślą - to ty powinnaś ja sobie zamówić (odpowiednio wcześnie) przy pomocy formularza: http://www.ccss.lu/certificats/assures/ ... e-sociale/
Roggit
Posty: 50
Rejestracja: 08-10-2012, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: Roggit »

Też mnie to zdziwiło - nawet spytałem w aptece - mówili, żeby się nie przejmować. No i fakt, mam tę kartę już dobrych parę lat i nikomu owa data nie wadzi.
sirdawid
Posty: 9
Rejestracja: 18-04-2016, 08:57

Re: PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: sirdawid »

Roggit pisze:Też mnie to zdziwiło - nawet spytałem w aptece - mówili, żeby się nie przejmować. No i fakt, mam tę kartę już dobrych parę lat i nikomu owa data nie wadzi.
Bo to jest europejska karta zdrowia(EKUZ), a to że na drugiej stronie jest Twój numer pesel to inna sprawa :D
redikx
Posty: 26
Rejestracja: 20-09-2016, 14:27

Re: PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: redikx »

Dzień dobry.
Wiem że to odgrzebywanie starego wątku, ale chyba lepsze to niż tworzenie nowego. Przeczytałem cały i nadal mam mętlik, a zastanawiam się że może coś sie zmieniło od ostatniego czasu.
No więc case jest taki że przeprowadza sie rodzina z Polski do Lux. Rodzina do końca pażdziernika jest ubezpieczona standardowo w ZUS, dzeci z automatu, rodzice na podstawie umowy o pracę albo działalność gospodarczą.
Wyjeżdzają do Lux i chcą/muszą sie zameldować - idą do urzedu miasta.
Wszyscy dostaną tylko Changement de residence, a nie jak kiedyś Certificate de Residence. Od tego momentu nadal nikt z rodziny nie ma "pesla lux", więc nie jest ubezpieczony, a w zasadzie nie może sie ubiegać sie o zwrot kosztów leczenia w cns?
Czy my w tym momecie idziemy do CNS zeby uruchomić dalszą procedurę, czy to idzie z urzędu miasta?
W tym samym momencie CNS wysyła formularz E104 do ZUS w Warszawie, dzięku Bogu stąd jestem więc krótka droga. ZUS w Warszawie cos tam dopisze i prześle dokument to NFZ w Warszawie, który również ma cos do dodania. I jak to po latach wróci do Lux, dostaniemy pesel, za pomocą którego wreszcie, zakładając że jeszcze będziemy życ możemy legalnie probować uzyskać zwrot kosztów leczenia. Ale czy również tych w czasie szamotaniny urzędniczej, czy tylko tych po uzyskaniu pesla?
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Re: PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: MaWi »

Ale tak na zdrowy rozum, to przeciez tu w Luksemburgu do CNS melduje cie nie urzad gminy, ale pracodawca i to zdaje sie jest procedura automatyczna. Jesli wiec masz tu umowe o prace z luksemburskim pracodawca, to CNS sam powinien ci pewnego dnia przyslac karte ubezpieczenia z nr PESEL. Tak na marginesie - to co u nas jest nazywane "numerem statystycznym", a wiec PESEL, to tu nosi nazwe "numero de securite sociale", a wiec bardziej zwiazane jest wlasnie z ubezpieczeniem zdrowotnym/emerytalnym niz z rejestracja w statystykach administracyjnych. W moim przekonaniu, jesli wiec jestes zatrudniony w oparciu o umowe o prace w firmie luksemburskiej, twoj PESEL jest juz w drodze do ciebie :)
redikx
Posty: 26
Rejestracja: 20-09-2016, 14:27

Re: PILNE! Ubezpieczenie zdrowotne i Carte sociale

Post autor: redikx »

Ale o moj PESEL sie nie martwie, chodzi o PESELE reszty rodziny.
ODPOWIEDZ