Trochę przedwyborczych statystyk prosto z Luksembuga

Awatar użytkownika
Redakcja
Posty: 3226
Rejestracja: 16-10-2006, 23:03
Lokalizacja: stąd i zowąd

Trochę przedwyborczych statystyk prosto z Luksembuga

Post autor: Redakcja »

Dzięki życzliwości pracowników Konsulatu RP w Luksemburgu udało nam się uzyskać nieco danych statystycznych dotyczących nas samych, a więc wyborców zarejestrowanych w Okręgu Wyborczym nr 99 w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Z danych tych wynika przede wszystkim, że do dnia wczorajszego w Komisji Obwodowej w Luksemburgu zarejestrowało się 637 Polaków chcących wziąć udział w nadchodzących wyborach. To ponad 40% wszystkich Polaków oficjalnie zarejestrowanych w Luksemburgu (dane luskemburskiego urzędu statystycznego – STATEC – mówią o 1538* mieszkańcach Luksemburga pochodzenia polskiego). Wśród 637 zarejestrowanych w Luksemburgu wyborców mieści się pewna liczba osób, które przyjadą zagłosować do Luksemburga z zagranicy. Grupa ta to niewiele ponad 30 wyborców.

Ciekawie kształtują się dane statystyczne co do wieku naszych wyborców. Zdecydowanie przeważają roczniki młode, w tym połowa wyborców to osoby urodzone pomiędzy rokiem 1973 a 1981. Świadczy to o znacznym wzroście zainteresowania Luksemburgiem jako miejscem pracy i życia Polaków zaczynających dopiero swoją karierę zawodową. Nie bez znaczenia jest tu zapewne rozpoczęty przed 4 laty i nieustająco trwający nabór do instytucji i urzędów Unii Europejskiej, z których wiele posiada swoje filie i agendy właśnie w Luksemburgu.

Ponadto dowiedzieliśmy się, że 57% wszystkich zarejestrowanych w Luksemburgu wyborców mieszka w stolicy Wielkiego Księstwa. Drugie miejsce pod względem zasiedlenia zajmuje Ettelbruck (16 osób, a więc niewiele ponad 2,5%), po czym Mamer, Bereldange (które, gdyby je wziąć pod uwagę w połączeniu z przylegającym Walferdange, wysunęłoby się nawet na drugą pozycję, deklasując Ettelbruck!), Strassen, Howald i Sandweiler. Pozostałe gminy reprezentowane są przez 1 do 7 osób, a więc 1 i mniej % ogólnej populacji wyborców. Ciekawą prawidłowość obserwujemy także. jeśli chodzi o regionalne statystyki zamieszkania. Jeśli wyłączyć z zestawienia Luxembourg-Ville wraz z satelitami (t.j. Howald czy Bereldange) i postawić linię podziału między południem a północą na Merschu, to wychodzi, że na południu zamieszkuje około 10% wszystkich wyborców (62 osoby), natomiast na północy mamy osób 39, co stanowi mniej więcej 6% wszystkich, którzy zgłosili się do udziału w tegorocznych wyborach.

Z kolei jeśli chodzi o zadeklarowany przez naszych wyborców adres ostatniego pobytu w Polsce, zdecydowana większość pochodzi z terenów woj. mazowieckiego (ok. 30%), następne w kolejności jest śląskie (10%), po czym wielkopolskie (8,8%), małopolskie (8,1%), pomorskie (6,4%), dolnośląskie (5,6%) oraz taka sama liczba osób z woj. łódzkiego i podkarpackiego (5,1%). Pozostałe rejony administracyjne Polski reprezentowane są przez mniej niż 5% populacji wyborców, którzy zarejestrowali się w Okręgu Wyborczym nr 99 w Luksemburgu.
_______________

*) Dane STATEC-u nie uwzgledniają osób, które mimo polskiego pochodzenia nie zadeklarowały obywatelstwa polskiego podczas ostatniego spisu powszechnego, gdyż musiały się go zrzec w procesie uzyskania obywatelstwa luksembuskiego oraz nie zawierają najprawdopodobniej osób, które przebywają w Luksemburgu od niedawna, jednak do tej pory nie zameldowały się tutaj. W praktyce może to oznaczać, że faktyczna liczba osób pochodzenia polskiego w Luksemburgu może być nawet o 50% wyższa od oficjalnych danych statystycznych.
Załączniki
StatystykiPrzedwyborcze-01.jpg
Ostatnio zmieniony 01-01-1970, 01:00 przez Redakcja, łącznie zmieniany 1 raz.
~~~~~
Redakcja
Awatar użytkownika
piastdp
Posty: 136
Rejestracja: 29-10-2006, 09:24
Lokalizacja: Hundsfeld / Weimerskirch

Post autor: piastdp »

Hm mnie najbardziej rozłozyło sformułowanie roczniki młode w tym 73-81 <mrgreen> ja rocznik 71 poczułem sie stary ale w końcu to nie dziwota bo do żadnej organizacji młodzieżowej mnie nie przyjmą (Chyab do ZSMP brali do 35 roku <mrgreen> ) w sumie ze statystyką nie wygrasz ... <evil>
Eneko
Posty: 249
Rejestracja: 31-12-2006, 08:41
Lokalizacja: NNN

Post autor: Eneko »

E tam, nie przejmuj się, ważne żeś dobrze zakonserwowany, chciałbym mieć tę werwę i świeżość w Twoim wieku <lol>
Eneko
Posty: 249
Rejestracja: 31-12-2006, 08:41
Lokalizacja: NNN

Re: Trochę przedwyborczych statystyk prosto z Luksembuga

Post autor: Eneko »

Redakcja pisze:Ciekawą prawidłowość obserwujemy także jeśli chodzi o regionalne statystyki zamieszkania. Jeśli wyłączyć z zestawienia Luxembourg-Ville wraz z satelitami (t.j. Howald czy Bereldange)
Howald jest suwerennym stanem Wielkiego Hesperu a nie jakimś tam satelitą średniej wielkości miasta. <!> Stąd też przyciąga tak wielu Polaków, miłujących wolność.
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Post autor: MaWi »

Eneko pisze:Stąd też przyciąga tak wielu Polaków, miłujących wolność.
Eneko, jestem pod glebokim wrazeniem Twojego lokalnego patriotyzmu! :)
Awatar użytkownika
piastdp
Posty: 136
Rejestracja: 29-10-2006, 09:24
Lokalizacja: Hundsfeld / Weimerskirch

Post autor: piastdp »

Eneko pisze:E tam, nie przejmuj się, ważne żeś dobrze zakonserwowany, chciałbym mieć tę werwę i świeżość w Twoim wieku <lol>
Hm, mówia ze wódka konserwuje a sex odmładza <mrgreen> a tej wódki (naszej) w w Luxie nie ma (nie liczac Wyborowej czy Żubrówki w Auchanie) moze ten likier z Vianden mnie przy "młodosci" zatrzyma :P ... ciekawe Eneko co powiesz jak bedzoesz w moim wieku 1 <mrgreen>
Eneko
Posty: 249
Rejestracja: 31-12-2006, 08:41
Lokalizacja: NNN

Post autor: Eneko »

Jeśli chodzi o orzechowke z Vianden to spragnionym chętnie odstąpię, nigdy nie byłem smakoszem wysokoprocentowych napojów, ale toto to jakaś tzw. księżycówka <beczy> Lepiej już chyba konserwować się rodzimymi trunkami.
Awatar użytkownika
mary_81
Posty: 408
Rejestracja: 26-09-2006, 10:48
Lokalizacja: Wadowice/Tuntange

Post autor: mary_81 »

piastdp pisze: a tej wódki (naszej) w w Luxie nie ma (nie liczac Wyborowej czy Żubrówki w Auchanie)
Zawsze można coś przytachać z PL ;) Ja tak wożę, nawet nie tak dla siebie jak na zamówienie kolegów z pracy <lol> . Od jednego z nich usłyszałam, że Pan Tadeusz to "the best vodka he's ever drunk". Jak tak dalej pójdzie, to chyba otworzę w Lux monopolowy <rotfl> .
ODPOWIEDZ