Belgijskie 1- i 2-centówki idą do lamusa

Awatar użytkownika
Redakcja
Posty: 3226
Rejestracja: 16-10-2006, 23:03
Lokalizacja: stąd i zowąd

Belgijskie 1- i 2-centówki idą do lamusa

Post autor: Redakcja »

Belgia zdecydowała właśnie pożegnać się z jedno- i dwucentówkami. Proces ten rozpocznie się od zaokrąglenia "z urzędu" wszystkich cen wszystkich towarów i usług oferowanych na terenie tego państwa. I tak, wszystkie ceny, które dotychczas kończyły się na 1 i 2 centach zaokrąglone zostaną w dół do końcówki "0", te które kończyły się na 6 i 7 centach – w dół do 5 centów, natomiast ceny kończące się na 8 i 9 oraz 3 i 4 zaokrąglone zostaną w górę do – odpowiednio – końcówki "0" i "5" centów.

Rząd belgijski chce w ten sposób "odciążyć" nieco portfele obywateli, zaś bankom oraz handlowcom ułatwić liczenie, sortowanie i przechowywanie bilonu. Jest to drugi po Finlandii kraj UE, który zadecydował się na taki krok. W ślad za nim z pewnością nie pójdzie (przynajmniej jeszcze nie teraz) Luksemburg. Luksemburskie Ministerstwo Finansów obawia się, iż taka operacja może być dla społeczeństwa znakiem, iż inflacja stanowić zaczyna realny problem. Jednocześnie luksemburskie MF zleciło Komisji Europejskiej przeprowadzenie badań, jaki wpływ mogłaby w Luksemburgu mieć taka operacja, jak wycofanie 1- i 2-centówek z rynku.

Przy okazji – warto wiedzieć, iż te właśnie monety ulegają zwyczajowo w systemach monetarnych największej samoistnej "erozji"; trafiając najczęściej do skarbonek "na wieczne nigdy", względnie zalegając w starych portfelach, kieszeniach, schowkach w samochodach. Bywają też najczęściej wyrzucane "na szczęście" do różnych fontann, rzek, studni i innych miejsc temu służących ;) Szacuje się, że w taki sposób kończy nawet do 60% 1- i 2-centówek! Jednocześnie są to monety, których koszty produkcji... przekraczają ich realną wartość nabywczą.
Załączniki
Belgijska-2-centowka.jpg
~~~~~
Redakcja
Awatar użytkownika
kajapapaja
Posty: 1875
Rejestracja: 26-09-2006, 07:35
Lokalizacja: Opole

Post autor: kajapapaja »

Brawo! Oważna decyzja!

Finlandia zadecydowała o tym krótko po wstąpieniu do strefy euro. I, jak życie zweryfikowało, była to dobra decyzja.
===============================
"Education is an admirable thing, but it is well to remember from time to time that nothing that is worth knowing can be taught." - Oscar Wilde
===============================
eurokraci.eu
zzz
Posty: 382
Rejestracja: 15-11-2011, 10:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zzz »

Redakcja pisze:trafiając najczęściej do skarbonek "na wieczne nigdy"
Sam nazbierałem już ponad 10€ przez ostatnie 2 lata i świnka się prawie zapełniła. Bo co innego zrobić z takimi 0.01€ i 0.02€, kiedy żaden automat (parkometr, automat z napojami, itd.) takich monet nie przyjmuje?
Awatar użytkownika
bamaza42
Posty: 4441
Rejestracja: 26-09-2006, 15:57
Lokalizacja: Gdansk/Luxembourg

Post autor: bamaza42 »

Nie mam nic przeciwko likwidacji tych monet (zwlaszcza, jesli koszt ich produkcji przekracza ich wartosc nominalna!), ale z drugiej strony - ja jakos nie mam problemu z ich wydawaniem. Wprawdzie automaty - ich nie "kupuja" ich, ale nie problem dac w sklepie jak sie placi gotowka...Nigdy mi jakos nadmiernie w portfelu nie zalegaja.
k-th
Posty: 226
Rejestracja: 24-10-2006, 13:11
Lokalizacja: Kraków / Uccle

Post autor: k-th »

Poprawka, nie ceny zostana zaokraglone, lecz wszystkie finalne platnosci. Czyli za jeden chleb w cenie 1,99 zaplacimy 2 euro, za dwa bochenki 4 euro, zas za 3 bochenki 5,95 (bo 3x1,99=5,97 i zaokraglamy w dol). Zaokraglenie bedzie dotyczyc w taki sam sposob platnosci gotowka, jak i platnosci karta. <lol>
ODPOWIEDZ