polski nauczyciel w szkole ......? help

Ogłoszenia 'Dam pracę' i 'Szukam pracy' tu będą czuć się najlepiej!
zaneta1985
Posty: 1
Rejestracja: 04-05-2018, 14:23
Lokalizacja: pl

polski nauczyciel w szkole ......? help

Post autor: zaneta1985 »

Witam serdecznie, założyłam konto,aby zapytać Was i kilka spraw zanim na dobre podejmę się pracy w Lukseburskiej szkole, co związane jest z przynajmniej rocznym wyjazdem z Polski.
Czy poza marnym wynagrodzeniem (ok 1200E miesiecznie ) i 1 razowym zasiłkiem mogę liczyć na zasiłek na rodzinę, gdybyśmy się wszyscy chcieli sprowadzić? Nie sądzę , bym mogła utrzyaś siebie i 2 dzieci za tę kwotę? Ile kosztuje wynajęcie kawalerki, a ile mieszkania 2 pokojowego? Czy gdybym przyjechala sama, moge sie ubiegac o zasiłek na dzieci będące w Polsce, aby mąż miał jak opłacic opiekunkę ?
Czy dostałabym/byśmy opiekę medyczną?
Tyle pytań ....ale nie chcę nikomu wchodzić na głowę przed weekendem. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź
Dodam,że bylabym kierowanym przez Ośrodek Polsiego Rozwoju Regionalnego,
IronBone
Posty: 552
Rejestracja: 20-03-2009, 20:23
Lokalizacja: Luksemburg/Kraków

Re: polski nauczyciel w szkole ......? help

Post autor: IronBone »

1. Co znaczy - podejmę się pracy w Lukseburskiej szkole?
2. Minimalne wynagrodzenie w Luksemburgu to ok 2000 euro - tak więc to co ty dostajesz to połowę.

Teraz możesz sobie pytanie czy pojechała byś do Polski (powiedzmy że byłabyś Ukrainką) gdyby ktoś płacił ci połowę pensji minimalnej czyli 1200 zł? To mniej więcej takie proporcje.

Wynajęcie mieszkania - może za 1200 euro coś znajdziesz ale raczej nie znajdziesz wiele propozycji wynajęcia na rok. Zazwyczaj wynajmuje się na kilka lat. Większość wynajmu jest przez agencje - a ty takiej agencji musisz zapłacić dodatkowo za 1-2 miesiące wynajmu dodatkowo.

Wynajęcie pokoju to ok 500 euro - może się uda.

Ubezpieczenie - jeśli cię ubezpiecza pracodawca to masz. Jeśli masz polskie, to masz ale uwaga, w Luksemburgu u lekarza płaci się całość
Lekarzowi na rękę a potem zwraca się do kasy o zwrot (ok 80%). Ubezpieczenie polskie będzie ok na jednorazowy wypadek ale myślę że nie na stałe - może ktoś miał doświadczenia. Zapewne po wizycie u lekarza i zapłaceniu za wizytę będziesz musiała się zwrócić o zwrot (chyba) do polskie kasy - jak oni to załatwiają - nie mam pojęcia.
Cena wizyty ok 40 euro - ostatnio mój pulmonolog wystawił mi rachunek 500 euro. Tak samo w szpitalu.

Mając zameldowanie możesz starać się o pomoc na dzieci - ale nie wiem czy nie muszą być też tu zameldowane. Tak czy inaczej od tego co tu płacą odejmą ci to co dostajesz w Polsce.


Podsumowując - ja bym wziął pracę za 1200 jakby to było moje hobby i miałbym inne solidne źródło dochodu.

Mam nadzieję że inni użytkownicy forum dodadzą coś konkretniejszego
deri
Posty: 3
Rejestracja: 09-03-2020, 10:01

Re: polski nauczyciel w szkole ......? help

Post autor: deri »

Dziwne informacje..to skąd artykuł z danymi bodajze we Wprost gazecie że nauczyciel w Luxembourgh zarabia 500 tys zł rocznie ... Dziwne informacje..
IronBone
Posty: 552
Rejestracja: 20-03-2009, 20:23
Lokalizacja: Luksemburg/Kraków

Re: polski nauczyciel w szkole ......? help

Post autor: IronBone »

Jako że wcześniej pytałeś o szkołę europejską i pewnie tego dotyczy pierwszy wpis powyżej, wyjaśnię. Nauczyciel w szkole europejskiej nie jest nauczycielem w Luksemburgu. Te dane o zarobkach dotyczą nauczycieli luksemburskich w szkołach w Luksemburgu.
Pani pisząca na początku była skierowana tu przez Ośrodek Polskiego Rozwoju Regionalnego a więc pracuje na zasadach polskich a nie luksemburskich.
Szkoła europejska, jak i inne instytucie europejskie są w pewnym stopniu ex terytorialne. Np urzędnicy europejscy nie płaca podatków w Luksemburgu.
ODPOWIEDZ