Coronavirus a podroz PL->LU LU->PL

Te dalekie i te całkiem bliskie...
kewes
Posty: 1
Rejestracja: 24-03-2020, 18:51

Coronavirus a podroz PL->LU LU->PL

Post autor: kewes »

Dzień dobry,

Czy ktoś z Państwa orientuje się (a może po prostu jakimś cudem przebył tą drogę) jak wyglada aktualnie możliwość podróży z Polski do Luxembourga i z powrotem?

Stoję przed następującą sytuacją:
Moja partnerka otrzymała pracę w Luksemburgu (start 1.04), jako że nie posiada prawa jazdy planowaliśmy udać się w podróż samochodem aby przewieźć ją oraz jej rzeczy. I tu pojawia się szereg pytań:
1. czy możemy przekroczyć granice Niemcy->LU? Dodam że ona będzie posiadać umowę o pracę ale ja nie posiadam umowy, jestem obywatelem Polski stad zastanawiamy się czy nie istnieje ryzyko że mnie nie wpuszczą,
2. czy, zakładając że uda się przekroczyć granicę (pkt 1.) będę mógł udać się bez problemu w podróż powrotną w ciągu najbliższych godzin?

Próbowałem kontaktować się z konsulatami Polski w Luksembourgu oraz w Niemczech, jakość odpowiedzi każe poszukiwać dalszych pomysłów. Dodatkowo, znalazłem nr na infolinie dot. coronavirusa w LU: 80028080 niemniej nie jest chyba dostępna dla połączeń z za granicy (probowałem +352<powyższy nr>).

Pozdrawiam,
Michał
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Re: Coronavirus a podroz PL->LU LU->PL

Post autor: MaWi »

Ja mysle, ze problemem bedzie nie tyle przekroczenie granicy DE-Lux, co granicy PL-DE, bo Niemcy uszczelnili granice z kazdej strony i nie wpuszczaja na swoj teren nikogo, kto nie ma zywotnego interesu, by znalezc sie w Niemczech. O ile tranzyt do Polski (dla Polakow) powinien sie przez Niemcy udac (nawet wiem o takich przypadkach i znam ludzi, ktorzy pokonali taka trase nie dalej jak wczoraj). To juz tranzyt z Polski do Luksemburga przez Niemcy dla nie-Luksemburczykow moze byc dla Niemcow nie do przeskoczenia. Mysle wiec, ze najpierw musicie wyjasnic ten temat.

Co do wjazdu do Luksemburga osoby zatrudnionej w Luksemburgu, to nie powinno stanowic to wiekszego problemu, ale – uwaga – obecnie nie wystarczy zapewnienie slowne, ze sie w Luksemburgu pracuje, ale trzeba uzyskac specjalne pozwolenie. Tu jest formularz: https://gouvernement.lu/dam-assets/docu ... rtritt.pdf , ktory powinna wystawic firma zatrudniajaca, przybic stempel i wyslac. To jest formularz co prawda dla osob stale zamieszkujacych w Niemczech a pracujacych w Luksemburgu, ale obawiam sie, ze na taki konkretny przypadek, jak Wasz, nie ma zadnego innego formularza, wiec ten wydaje sie najsensowniejszy... Taki kwit trzyma sie za szyba samochodu i na tej podstawie powinni do Luksa wpuscic bez problemu. To oczywiscie dotyczy partnerki. Problem natomiast jest taki, ze o ile nie macie sformalizowanego zwiazku (nie musi byc akt malzenstwa; w Luksie jest tez forma zwana PACS, ale zdaje sie, ze w Polsce czegos takiego nie ma... Jesli nie ma miedzy Wami zadnego pokrewienstwa ani innego formalnego zwiazku, to obawiam sie, ze to moze byc problem w obecnej wyjatkowej sytuacji nie do przeskoczenia. Najlepiej rzeczywiscie skontaktowac sie z jakas wladza w Luksemburgu, ktora jest lepiej poinformowana.

Moze tak rzeczywiscie byc, ze numer 800xxxxx jest niedostepny z zagranicy. Proponuje w takiej sytuacji zadzwonic na numer Ministerstwa Zdrowia albo napisac maila wg formularza na tej stronie: https://coronavirus.gouvernement.lu/fr/ ... ntact.html

Mysle, ze warto tez zainteresowac tym tematem przyszlego pracodawce; moze on wie, jak ten problem rozwiazac, albo wie, gdzie sie dowiedziec?...
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Re: Coronavirus a podroz PL->LU LU->PL

Post autor: MaWi »

Dziś na stronie COVID19 podano numer infolinii dostepny z zagranicy. Oto on:

HOTLINE from abroad: +352 4977 1 9200

A przy okazji naszla mnie taka refleksja, ze skoro twoja partnerka zaczyna prace od 1 kwietnia, a obecnie obowiazuje zakaz pracy wzglednie praca na odleglosc (telepraca/teleworking), to cos mi sie zdaje, ze jej firma raczej przesunie termin rozpoczecia przez nia pracy na maj, a moze nawet na czerwiec. Chyba, ze specyfika jej pracy dopuszcza teleworking, to moze zacznie pracowac... z Polski, siedzac w domu przy laptopie, albo jej praca w Luksemburgu jest konieczna i nie da sie jej zorganizowac na odleglosc, to wtedy moze jednak bedzie musiala jakos przyjechac, ale cos mi sie wydaje, ze bez specjalnych pozwolen, o ktore powinna sie postarac firma twojej partnerki, nie tylko nie uda sie jej dojechac do Luksa, ale nawet nie uda sie jej wyjechac z Polski...
ODPOWIEDZ