Transfer praw emerytalnych do Instytucji UE

Instytucje UE i ich budynki, pierwsze dni eurourzędnika, Szkoła Europejska...
Awatar użytkownika
byly
Posty: 995
Rejestracja: 20-10-2006, 22:41
Lokalizacja: Berlin/Dolny Slask

Post autor: byly »

asiunia pisze:
byly pisze:Co do braku umowy z polskim ZUSem: niewazne
O ile z tym sie zupelnie zgadzam, o tyle nie rozumiem dalszej czesci wypowiedzi:
byly pisze:o ile zloza wniosek w ciagu 6 miesiecy.
Jaki wniosek? Kto ma go skladac? Gdzie i w jakim celu?
Juz wyjasniam, chodzi o przypadek abstrakcyjny. Normalnie trzeba zlozyc wniosek o transfer najwczesniej od chwili zakonczenia okresu probnego a najpozniej po 10 latach.
Teoretycznie jest wyobrazalny przypadek, ze umowa z ZUSem zostanie zawarta dopiera za 13 lat, a ktos przez ten czas nie skladal wniosku, bo sobie myslal "nie ma umowy, to co bede skladal". Wtedy w takiej umowie jest passus, ze nawet osoby, ktore "przegapily" termin zlozenia wniosku, moga go mimo wszystko zlozyc w ciagu 6 miesiecy od podpisania umowy.
Ale to jest tylko taki prawniczy niuans, zeby bron boze nikogo nie wykluczyc.
Awatar użytkownika
bamaza42
Posty: 4441
Rejestracja: 26-09-2006, 15:57
Lokalizacja: Gdansk/Luxembourg

Post autor: bamaza42 »

Agata pisze:Dostalam odpowiedz z ZUSu i mojego funduszu emerytalnego w te wakacje.
Ty popatrz, a ja tez zlozylam swoj wniosek, dostalam potwierdzenie z PMO - nawet 2x - raz, ze przyjeli wniosek, a drugi raz bodaj, ze sprawdzili i cos tam....ale NIC z ZUS ani z mojego funduszu emerytalnego.... A tak nawiasem - jak wyglada sprawa z funduszem (II filar) - czy to ZUS ma zalatwic, czy jak?...bo ja ostatnio na pismo zaniepokojonego mojego funduszu, ze od ponad roku nie splywaja do nich skladki musialam odpowiedziec, ze wiem, ze nie splywaja i nie beda splywaly, bo juz nie pracuje w PL - i co ja mam z tym (z funduszem) zrobic - odpowiedzieli mi, ze zrobic nic nie moge, ze przyjmuja do wiadomosci, ze skladki nie beda wplywac i ze po perostu bedzie sobie lezalo i "procentowalo" to, co do tej pory wplynelo....to jak to jest z tymi funduszami?...
Awatar użytkownika
kajapapaja
Posty: 1875
Rejestracja: 26-09-2006, 07:35
Lokalizacja: Opole

Post autor: kajapapaja »

z funduszu składki ma odebrać ZUS - skoro pieniążki szły w jedną stronę, to w przypadku transferu praw emerytalnych mają wrócić do ZUS wraz z wypracowanymi odsetkami

bama:
korespondencja dopiero się zacznie, nie bój żaby! procedura jest taka że to PMO wystęuje do ZUSu (jak będzie podpisana stosowna umowa) o pieniądze z twojego funduszu emerytalnego, ZUS przesyła do ciebie pismo z pytaniem czy to prawda, że wystąpiłaś o przeniesienie praw emerytalnych, jeśli potwierdzisz, Zus wysyła do PMO list wraz z twoimi okresami składkowymi i odpowiadającymi i kwotami. Wtedy PMO wysyła ci tą informację z pytaniem czy te wyliczenia się zgadzają. Jeżeli potwierdzisz, że okresy i kwoty się zgadzają, PMO śle pismo do ZUS że wszystko ok i maja przekazac im te kwoty. Wtedy ZUS przesyła ci kopie pisma z pytaniem czy się na to zgadzasz, jeżeli wyrazisz zgode - pieniążki są przekazywane.
tra to miesiącami, a jak ZUS źle wyliczy, machnie się, lub o czymś zapomni - to nawet latami <evil>
Generalnie ZUS podaje do informacji PMO całość zgromadzonych przez ciebie funduszy na koncie emerytalnym w I i II filarze.
===============================
"Education is an admirable thing, but it is well to remember from time to time that nothing that is worth knowing can be taught." - Oscar Wilde
===============================
eurokraci.eu
perpetua
Posty: 35
Rejestracja: 29-11-2006, 14:55
Lokalizacja: Luksemburg

Post autor: perpetua »

Troche sie pogubilam, jak to jest z doliczaniem okresu lat przepracowanych w Polsce do lat emerytury "epsowej". Z jednej strony asiunia pisze:
asiunia pisze:Przyklad nr1:
MaWi pracuje w Polsce 10 lat i co miesiac placi ZUSowi skladki emerytalne w wysokosci 200 zl. Czyli w ciagu calego stazu pracy w Polsce wplynelo na jego konto w ZUSie 24 000 zl., co rowna sie +/- 6 000 Euro.
Biorac te 6 000 euro z Polski i dzielac je przez 200 euro (czyli skladki jakie placi teraz pracujac w Unii) wychodzi 30. Czyli 10 lat pracy w Pl daje 30 miesiecy
(czyli 2.5 roku) pracy w Uni.

Przyklad nr2:
MaWi pracuje w Polsce 10 lat i co miesiac placi ZUSowi skladki emerytalne w wysokosci 1000 zl. Czyli w ciagu calego stazu pracy w Polsce wplynelo na jego konto w ZUSie 120 000 zl., co rowna sie +/- 30 000 Euro.
Teraz mawi pracuje w Uni i sklada wniosek o transfer tuz po uplywie okresu probnego kiedy to jego skladki sa najnizsze i wynosza 200 euro miesiecznie.
Biorac te 30 000 euro z Polski i dzielac je przez 200 euro wychodzi 150. Czyli 10 lat pracy w Pl daje 150 miesiecy (12.5 roku) pracy w Luni.

Jako, ze Mawi przepracowal faktycznie w Polsce tylko 10 lat, to rowniez tylko tyle moze otrzymac w Unii. Jesli zdecyduje sie na transfer praw emerytalnych to dostanie te 10 lat doswiadczenia, a reszte ktora wplacil ZUSowi zostanie mu wyplacona w gotowce.
czyli rozumiem to tak, ze ilosc zaliczonych nam do okresu emerytalnego lat jest zalezna jedynie od przetransferowanej kwoty (z zastrzezeniem, ze nie zostanie nam zaliczonych wiecej lat niz faktycznie przepracowanych w Polsce),

a z drugiej strony w komentarzu kajipapaji znajduje sie stwierdzenie:
kajapapaja pisze:Generalnie - opłaca się. Dlaczego? Dlatego, iż z Polski są transferowane, dosłownie, pieniążki z twoich uzbieranych składek emerytalnych (I, II filar) i księgowane na koncie emerytalnym konkretnej osoby.
Jednakże, koniec końców, gdy dochodzi do wyliczenia kwoty emerytury, biorą pod uwagęni tę kwotę przetransferowaną, lecz okres składkowy w Polsce


czyli wg tej interpretacji decydujaca i brana pod uwage jest ilosc lat przepracowanych w Polsce, bez wzgledu na to, czy po podziale przetransferowanej kwoty przez skladke emerytalna epsa wyjdzie nam taka sama ilosc lat, czy tez nie.
Kto ma racje?
Awatar użytkownika
byly
Posty: 995
Rejestracja: 20-10-2006, 22:41
Lokalizacja: Berlin/Dolny Slask

Post autor: byly »

nie, o ile ja rozumiem, dzieli sie po prostu te powiedzmy 40.000 zloty = 10.000 euro przez skladke jaka placi eps (+ pracodawca, wiec gwoli scislosci, od epsa AST na konto emerytalne jest przekazywane 600 euro a nie 200, bo epsy placa 1/3, instytucje 2/3). Wiec dziela te 10 tys. euro na 600, wychodzi z tego 16-17 miesiecy.

Jelsi eps po 10 latach placi juz 300 euro, to jego skladka calosciowa wynosi 900 euro miesiecznie, wtedy te 10.000 euro z Polski daje jedynie 11 miesiecy.

W umowie niemieckiej jest wyraznie mowa o tym, ze za podstawe bierze sie tzw. "versicherungsmathematischer gegenwert", to sie podobna nazywa po polsku
"ekwiwalent aktuarialny", ale konia z rzedem temu, kto mi wytlumaczy, co to znaczy konkretnie "aktuarialny"

tu jest taki wyrok w sprawie transferu, wprawdzie troche starszy, bo z roku 1986, ale chyba zasada jest taka sama
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 71:EN:HTML
7....THE ACTUARIAL EQUIVALENT OF THE RETIREMENT PENSION RIGHTS ACQUIRED BY HIM UNDER THE NATIONAL SCHEME . IN SUCH A CASE , THE INSTITUTION IN WHICH THE OFFICIAL SERVES IS TO DETERMINE , TAKING INTO ACCOUNT HIS GRADE ON ESTABLISHMENT , THE NUMBER OF YEARS OF PENSIONABLE SERVICE WITH WHICH HE IS TO BE CREDITED UNDER ITS OWN PENSION SCHEME IN RESPECT OF THE FORMER PERIOD OF SERVICE , ON THE BASIS OF THE AMOUNT OF THE ACTUARIAL EQUIVALENT.
potem jest mowa o jakims "filtrze" i "formule matematycznej", zeby porownac ze soba rozne systemy emerytalne, uwzgledniany jest przy tym: wiek delikwenta, jego pensja podstawowa, oraz kurs wymiany w momencie skladania wniosku
25 IN THAT REGARD THE COMMISSION OBSERVES THAT , SINCE ALL PENSION SCHEMES ARE DIFFERENT AS REGARDS THE NATURE OF THE CONTRIBUTIONS AND THE PERIOD OF PAYMENT , THE AGE OF RETIREMENT AND THE AMOUNT OF THE PENSION , A UNIFORM FILTER IS NEEDED IN ORDER TO TRANSFORM THE RIGHTS ACQUIRED UNDER A GIVEN PENSION SCHEME INTO YEARS OF PENSIONABLE SERVICE WITHIN THE MEANING OF THE STAFF REGULATIONS .

26 THE COMMISSION MAINTAINS THAT THAT UNIFORM FILTER , WHICH TAKES THE FORM OF A SINGLE MATHEMATICAL FORMULA DEVISED BY THE COMMISSION PURSUANT TO ARTICLE 11 ( 2 ) OF ANNEX VIII , SEEKS MERELY TO GUARANTEE EQUAL TREATMENT FOR OFFICIALS AND TEMPORARY SERVANTS , WHATEVER THEIR BACKGROUND . THE UNEQUAL RESULT WHICH THE CALCULATION IN QUESTION SEEMS TO PRODUCE IS ONLY APPARENT BECAUSE , IN ANY EVENT , THE AMOUNT OF THE COMMUNITY PENSION IS MUCH GREATER THAN THAT OF THE INPS PENSION . FURTHERMORE , THE COMMISSION REFERS TO THE COURT ' S JUDGMENT OF 6 OCTOBER 1983 IN THE CELANT CASE AND , IN PARTICULAR , TO PARAGRAPH 28 THEREOF , IN WHICH THE COURT UPHELD THE COMMISSION ' S VIEW THAT THE PAYMENT OF EQUIVALENT CONTRIBUTIONS DOES NOT NECESSARILY LEAD TO AN EQUIVALENT NUMBER OF YEARS OF PENSIONABLE SERVICE BEING TAKEN INTO ACCOUNT .
asiunia
Posty: 608
Rejestracja: 19-01-2007, 00:08
Lokalizacja: stad

Post autor: asiunia »

byly pisze:gwoli scislosci, od epsa AST na konto emerytalne jest przekazywane 600 euro a nie 200, bo epsy placa 1/3, instytucje 2/3).
To fakt. O tym zupelnie zapomnialm wymyslajac moje przyklady, wiec pewnie "troche" to zmienia postac rzeczy...
byly pisze:konia z rzedem temu, kto mi wytlumaczy, co to znaczy konkretnie "aktuarialny"
I to jest, byly, pewnie najciekawsze pytanie w calej tej dyskusji. Ja oczywiscie pojecia nie mam co to za zwierze i z czym to sie je (tego dokumentu po angielsku nie chce mi sie czytac, bo to meczaca lektura, a o tej porze to juz nie wspomne...), ale rzucilam okiem jeszcze raz, na ten moj transfer i rzeczywiscie widnieje tam ten ekwiwalent i wynosi on 9,393. Ale co to ma znaczyc(???).

Ok. Nie ma robic z czego tajemnicy, wiec podam liczby jakie wystepuja w moim konkretnym przypadku i moze dzieki temu, po kolei, wspolnie dojdziemy do konkretow? ;)

Formula matematyczna: M x 100. Nalezy to podzielic przez: A x 12 x I x 1,9
Przy czym: M = kwota przetransferowana (47 452,42 euro)
A = wysokosc pensji podstawowej w momencie skladania wniosku 2 393,13
I = to wlasnie ten ekwiwalent aktuarialny i wynosi 9,393
No i na koniec jakies 1,9. Nie wiem czego(?), czy to kilo, czy mililitry, czy centymetry, czy decybele.... Nie wiem, po prostu nie jest to nigdzie napisane, tylko w formule te 1,9 i koniec.
Moj staz pracy w Luksie to 5 lat i 5 miesiecy.

Teraz potrzebujemy jakas madra glowe od cyferek (byly, Ty odpadasz;) ), ktora na tej podstawie wyliczy moj transfer. Ja prawidlowa odpowiedz podam, jak juz ktos sie pomeczy;))
Szymbi, nie ukrywam, ze licze na Ciebie, jako, ze temat dobrze znasz, a i o cyferkach tez masz pojecie;))

Aha, i zeby nie bylo watpliwosci – ja sama tez sie juz pogubilam zupelnie i juz nie wiem jak to zostalo wyliczone, mimo iz moje uproszczone rachunki pasuja do przykladow, ktore podalam na poczatku....
Awatar użytkownika
byly
Posty: 995
Rejestracja: 20-10-2006, 22:41
Lokalizacja: Berlin/Dolny Slask

Post autor: byly »

moze ja sie zapytam konkretnie na tych welcome days, czym pewnie wpedze w poploch tutorow :D
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Post autor: MaWi »

asiunia pisze:Szymbi, nie ukrywam, ze licze na Ciebie, jako, ze temat dobrze znasz, a i o cyferkach tez masz pojecie;))
Oj, ja tez tylko w Szymbim widze ratunek! ;) Problem w tym, ze szymbi korzysta z dobrodziejstw helołinów i właśnie zrobił sobie wolne. Czy będzie zaglądał na forum? Czy dostrzeże pytanie rzucone w otmęt? Dowiemy się w kolejnych odcinkach ;)
Awatar użytkownika
szymbi
Posty: 740
Rejestracja: 11-08-2006, 14:44
Lokalizacja: Sirzenich / Poznań

Post autor: szymbi »

MaWi pisze:
asiunia pisze:Szymbi, nie ukrywam, ze licze na Ciebie, jako, ze temat dobrze znasz, a i o cyferkach tez masz pojecie;))
Oj, ja tez tylko w Szymbim widze ratunek! ;) Problem w tym, ze szymbi korzysta z dobrodziejstw helołinów i właśnie zrobił sobie wolne. Czy będzie zaglądał na forum? Czy dostrzeże pytanie rzucone w otmęt? Dowiemy się w kolejnych odcinkach ;)
Chętnie bym się tym pobawił, ale w tej chwili to ja już nic nie rozumiem ze zmęczenia, jutro cały dzień trasa, więc najwcześniej w poniedziałek. Do tego czasu pewnie nie jeden się znajdzie, który też lubi takie zagadki ;)
Awatar użytkownika
kajapapaja
Posty: 1875
Rejestracja: 26-09-2006, 07:35
Lokalizacja: Opole

Post autor: kajapapaja »

byly pisze:moze ja sie zapytam konkretnie na tych welcome days, czym pewnie wpedze w poploch tutorow :D
byly - jest odpowiednie szkolenie na ten temat "Social security and pensions", wiec jak znajdziesz w swoim napiętym grafiku czas, to myślę że warto poświęcić pół dnia i zamęczyć ludzi od emerytur i z kasy chorych pytaniami.
===============================
"Education is an admirable thing, but it is well to remember from time to time that nothing that is worth knowing can be taught." - Oscar Wilde
===============================
eurokraci.eu
Awatar użytkownika
byly
Posty: 995
Rejestracja: 20-10-2006, 22:41
Lokalizacja: Berlin/Dolny Slask

Post autor: byly »

ah, ok, to chetnie to zrobie, ja mam na moim koncie emerytalnym okolo 100 tys. euro skladek (lacznie, moich i pracodawcy) .

Na moim payslipie z czasow temporary agent jest kwota
352,49 euro jako "pension scheme".
Rozumiem, ze musze pomnozyc ja przez 3 (Asiunia ratuj, bo ja nie umiem liczyc....)
czyli:1058 euro miesiecznie skladka calkowita

100 tys. dzielone przez 1058 daje 94 miesiace, czyli z odsetkami ca. 8 lat. Wiec z moich 15 lat pracy robi sie tylko osiem <cry> , chyba ze ta tajemnicza fomula matematyczna z jej filtrem jakos uwzgledni moj podeszly wiek i cos dorzuci.

Z ciekawosci zastosowalem formule Asiuniu i o ile dobrze policzylem (szanse so fifty fity, ze mi sie to udalo), to wyszlo mi 11,17 (lat?). Jesli to rzeczywiscie lata, to taki przelicznik jest nawet korzystny.
marcin
Posty: 360
Rejestracja: 03-10-2006, 13:05
Lokalizacja: z lasu

Post autor: marcin »

ciekawa dyskusja. Jako, ze ten temat tez mnie moze za niedlugo interesowac chetnie sie przylacze.

na wstepie kurs euro jak pisal Szymbi w dniu zlozenia wniosku jest bardzo istotny, bo wg niego zostana nasze zlotowki przeliczone. teraz jest 3,62 i jest bardzo korzystny do transferu PL-EUR ...

a teraz casus Asiuni.

Wg mnie jak policzy sie jej wzorem to wyjdzie nam wynik okreslajacy procent jaki zostanie dodany do wysokosci emerytury liczonej wg wzoru ( 1,9 to procent za kazdy rok pracy liczony do emerytury )

ilos przepracownych lat dla EU * 1,9 + wynik transferu

dla Asiuni to bedzie :

4745242 / ( 2393.13 * 12 * 9.393 7 * 1.9 ) = 9.258 % co odpowiada 4.87 lat w komisji. Skoro Asiunia przepracowala 5 lat i 5 miesiecy, to widocznie jej skladla byla mniejsza niz ta placona dla EU. 47452.42 / 65 miesiecy = 730 E. Skladka od 2393 wynosi ok (zazlezne od padatku, ilosci dzieci ) = 750 E ( 10,5 % * 3 od podstawy - podatek )

nie wiem czy to prawidlowe liczenie. Moze ktos to lepiej zrozumial. A teraz pytanie, robic transfer czy nie ??? Plusem transferu jest to, ze uzyskany procent ( u Asiuni 9,258 ) bedzie liczony od ostatniej pensji, wiec jak Asiunia skonczy prace za 25 lat i bedzie miala podstawowej np. 5500, to bedzie za ten okres pracy poza UE bedzie dostawala 508 E. (bez indeksacji, na poziomie dzisiejszych cen) co odpowiada 7,8 lat z uzyskanych srodkow ( 47452,42 E ) czyli prawie tyle samo ile podzielenie 47K przez 8 lat. Oczywiscie in plus zalicza sie przy dlugim zyciu, czego oczywiscie Asiuni zycze.

Ciekawe liczby sie osiaga, gdyby Asiunia mogla wziac te 47K i odkladac w prywatnym funduszu. Gdyby taki fundusz zarabial inflacja + 3% to zgromadzilaby 98K i starczyloby to na 16lat wyplacajac owe 508E ... a +5% odpowiada 26 lat po 508 E miesiecznie.

caly problem tkwi w tajemniczej liczbie 9.39 bo wynika, ze nie jest wylacznie liczona na podstawie kwoty odprowadzonych skladek ale uwzglednia inne czynniki ( jakie ? )

no i na koniec nasz kochany ZUS. Gdyby Asiunia miala 47K E w ZUSie, co na dzis odpowiada ok. 170 K zl, to jej emerytura (nie pamietam dokladnie tej tabelki bo mam ja w domu) wynioslaby na dzien dzisiejszy ok 700 zl, co odpowiada 194 E !!!

wynika jasno, ze z ZUSu warto uciekac, ale gdyby mialo sie wplyw na pieniadze, to ja osobiscie woalbym je sam inwestowac, zwlaszcza, ze to bylaby tylko czesc emerytury. Acha, gdy ktos ma szance na jakis spektakularny awans typu Direktor Zeneral AD16, to wtedy transfer jest fantastyczny, tyle, ze jak ktos jest juz AD15 to 500 E w te strone czy w tamta nie ma az takiego znaczenia ;)

zastrzegam, ze robilem wyliczenia na szybko wiec moge sie mylic, tak ze prosze nie polegac na tym za bardzo, a jedynie traktowac jako wstep do dalszej dyskusji ....
asiunia
Posty: 608
Rejestracja: 19-01-2007, 00:08
Lokalizacja: stad

Post autor: asiunia »

marcin pisze:nie wiem czy to prawidlowe liczenie.
Nie. Resultat jest duzo korzystniejszy dla mnie;)
Awatar użytkownika
byly
Posty: 995
Rejestracja: 20-10-2006, 22:41
Lokalizacja: Berlin/Dolny Slask

Post autor: byly »

hej Marcin, jestem pod wrazeniem! To wszystko wydaje sie miec rece i nogi.

tajemniczy przelicznik 9,39 ma podobno uwzgledniac wiek delikwenta oraz jakos wiek emerytalny w danym kraju (w Polsce np. 65 a w Unii 63).

Mieszkajac w takim niby pedantycznym kraju jak Niemcy dostaje co roku wyciag z konta z niemieckiego ZUSu, w ktorym wyszczegolniona jest zgromadzona kwota oraz wysokosc emerytury na dzien dzisiejszy.
W moim przypadku po tych 15 latach pracy dostalbym 482 euro emerytury.

Stosujac przelicznik Asiuni wyszloby mi w Unii 11,7%, wezmy koncowa pensje podstaowa rowniez 5.500 euro wyszloby mi tej emerytury wiecej, bo 643 euro, wiec to jest oplacalny interes.

O, ale widze, ze zanim napisalem tego posta, Asiunia brutalnie storpedowala cala kalkulacje <bezradny>


i tak troche zbaczajac z tematu: w niemiecko-unijnej umowie jest mowa o tym, ze jak ktos byl w sanatorium/na rehabilitacji sluzacej przywroceniu zdolnosci do pracy, to przed transferem trzeba zwrocic cala kwote wydana na ta rehabilitacje.
marcin
Posty: 360
Rejestracja: 03-10-2006, 13:05
Lokalizacja: z lasu

Post autor: marcin »

Nie. Resultat jest duzo korzystniejszy dla mnie;)
no to wymiekam <bezradny> ... ale gdzie tkwi blad ? Skro jednak sie pomylilem na Twoja niekorzysc, to w sumie dobrze ;) no i oczywiscie, bledem jest jeszcze, ze pracujesz w komisji :D

jak wroce do domu, to prztocze jeszcze tabelke ZUSu (jak nie bede walczyl z kolka niemowleca ;( , bo to ciekawa i dolujaca lekturka.

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. CO z kasa z II filaru. Czy leci do transferu, czy dostajemy do reki (skoro nie podlegamy po polski system, to ustawa nas juz nie dotyczy, wiec pieniadze sa nasze), czy tez leza i procentuja az do naszej emeryturki ? podejrzewam, ze nikt w Polsce tego nie wie, bo nie ma odpowiednich ustaw ...
ODPOWIEDZ