rejestracja auta z PL w LUX

Dokumenty, pozwolenia, zwrot VAT, rejestracja samochodu...
bialystok
Posty: 3
Rejestracja: 07-09-2014, 14:13
Lokalizacja: Bialystok

rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: bialystok »

Kochani forumowicze!

Wiem że pewnie już gdzieś padała odpowiedź na to pytanie ale nie mogę znaleźć jej odpowiedzi, dlatego proszę Was o pomoc.

Kupuję auto w PL, a chciałbym legalnie jeździć w LUX.

Jak wygląda procedura?

Czy z umową kupna sprzedaży przyjeżdżam do LUX? Czy najpierw muszę przerejestrować auto w PL na mnie i później dopiero tutaj?
Ktoś mi mówił że aby zarejestrować auto w LUX to muszę je najpierw wyrejestrować w PL?

Czy to prawda? Czy ktoś pomoże.

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
kotu
Posty: 28
Rejestracja: 24-04-2014, 18:59
Lokalizacja: Mullendorf

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: kotu »

Przyłączam się do pytania.
Mam zarejestrowany samochód w PL, od czerwca dostałem umowę o prace w LU i wiem, że mam 6 miesięcy na przerejestrowanie samochodu. Od czego zacząć i gdzie? Czy muszę zjechać do PL żeby wyrejestrować samochód??

Za wszystkie informacje dziękuje.
zzz
Posty: 382
Rejestracja: 15-11-2011, 10:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: zzz »

Pewnie temat się już pojawiał na forum, ale po przeszukaniu na szybko starych postów nic nie znalazłem. Może za słabo szukałem.

Sam to robiłem już jakiś czas temu, ale spróbuję sobie wszystko przypomnieć. Nie pamiętam dokładnie, jakie są za co opłaty, w niektórych miejscach na pewno wymagają gotówki. Wydaje mi się, że całkowity koszt (bez ubezpieczenia i podatku drogowego) to kwota ok. 150-200€.

1. Wniosek o wydanie numerów rejestracyjnych (a dokładniej zarezerwowanie numeru dla wnioskodawcy), załatwiane w SNCT, można przez internet. Można też wnioskować o numer na życzenie (za dodatkową opłatą). Potem czekasz, aż dostaniesz pocztą informację o tym, że taki i taki numer został dla Ciebie zarezerwowany.
2. Wyrobienie tablic w Lux Signalisation lub Grun, na podstawie potwierdzenia z SNCT oraz dowodu tożsamości (za opłatą).
3. Ubezpieczenie samochodu u wybranego przez Ciebie agenta.
4. Wizyta w SNCT. Nie jestem pewien, czy pierwszą wizytę (rejestracyjną) można umawiać. Udajesz się tam z dowodem rejestracyjnym (PL) i kartą pojazdu, jeśli została wydana i oczywiście dowodem tożsamości. Dowód rejestracyjny i karta pojazdu zostanie odesłana do PL. Po wszystkim do ręki dostaniesz ksero dowodu z adnotacją "wyrejestrowany". Może się także przydać świadectwo homologacji. Najpierw idziesz do okienka, żeby wypełnić jakieś papierki, potem musisz odstać swoje w kolejce ze wszystkimi samochodami, żeby pan technik sprawdził Twój nr VIN. Potem wracasz do okienka i znowu do tej samej kolejki, żeby przejść standardową kontrolę. Tak było w Esch. Być może w tej kwestii coś się zmieniło, ale już wtedy dyskutowałem z nimi o racjonalności stania w tej samej kolejce dwa razy - bez skutku. Kontrole są wykonywane raczej porządnie. Na forum kiedyś czytałem, że do tego stopnia, że można nie przejść kontroli za felgi inne niż fabrycznie zamontowane w samochodzie, jeśli nie masz papierka potwierdzającego homologację felg w UE.
5. Podatek drogowy - wezwanie do zapłaty przyjdzie pocztą po kilku dniach, zapłacisz przelewem.
6. W PL składasz wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. W moim urzędzie miasta wystarczyło załączyć ksero nowego dowodu rej. Z potwierdzeniem wyrejestrowania idziesz do swojego ubezpieczyciela w PL, żeby zwrócił Ci składki za okres od momentu wyrejestrowania w PL do końca trwania polisy.

Wszelkie poprawki mile widziane :)
zzz
Posty: 382
Rejestracja: 15-11-2011, 10:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: zzz »

ooo, przypomniało mi się coś jeszcze.
Po wniosku o nadanie numerów, dobrze jest pójść do urzędu miasta/gminy po zaświadczenie o zameldowaniu. Ma być nie starsze niż 1 miesiąc w momencie rejestrowania samochodu.
Potem, najlepiej dzień czy dwa przed wizytą w SNCT, trzeba pójść do Centre Douanier (np. tutaj, ale jest też wiele innych w różnych regionach: Luxembourg-Howald, Croix de Gasperich, Rue in Bouler) i tam dostać tzw. Vignette 705, czyli potwierdzenie, że auta jest zwolnione z opłat celnych itp. Ten papierek wydają z tego co pamiętam za darmo na podstawie zameldowania w Lux i polskiego dowodu rej.

A dalej już tak jak pisałem: wykupić ubezpieczenie, zrobić tablice, jechać na przegląd.
IronBone
Posty: 552
Rejestracja: 20-03-2009, 20:23
Lokalizacja: Luksemburg/Kraków

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: IronBone »

zzz pisze:ooo, przypomniało mi się coś jeszcze.
Po wniosku o nadanie numerów, dobrze jest pójść do urzędu miasta/gminy po zaświadczenie o zameldowaniu. Ma być nie starsze niż 1 miesiąc w momencie rejestrowania samochodu.
Problem z zaświadczeniem o zameldowaniu jest to, że w Luksemburgu istnieją dwa systemy rejestracji meldunkowej. Ten, który mamy w gminie i ten, który jest ogólnopaństwowy. Napiszę o tym kilka słów, bo z tego powodu straciłem kila godzin/dni.

Nowy system powstał kila lat temu i powinien być zsynchronizowany ze starym(gminnym). Jednak (jak słyszałem) napotkało to na opór urzędników i tak systemy te nie były (i chyba nadal nie są) zsynchronizowane. W moim przypadku z systemu wypadła żona i dzieci a problemem było, że pracuje w instytucjach unijnych, jej zameldowaniem zajmuje się unijna jednostka i niestety w ostatnich 4 latach przeprowadzaliśmy się.
Problemy miałem np. 2 razy w Sandweiler. Dodatkowo nie mogłem przepisać dzieci na moje ubezpieczenie zdrowotne. Odpowiedź kasy chorych: wprawdzie ma Pan zaświadczenie z gminy ale nie ma dzieci w centralnym rejestrze - więc nic się nie da zrobić. Po kilku rozmowach z miłym acz nie mogącym nic zrobić kierownikiem działu okazało się, że w takiej jak moja sytuacji jest tylko w kasie chorych ok. 20 tysięcy ludzi. Dodatkowo jednostka odpowiedzialna za nowy system meldunkowy przestała w ogóle reagować na jakiekolwiek prośby o wciągnięcie do rejestru wysyłane przez CNS.
Nam się sprawę udało załatwić po około roku. Tak więc jak będziecie w gminie poproście by sprawdzili czy już jesteście w nowym systemie.
Awatar użytkownika
kotu
Posty: 28
Rejestracja: 24-04-2014, 18:59
Lokalizacja: Mullendorf

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: kotu »

Dziękuje za precyzyjne opisanie przebiegu rejestracji samochodu.
Mam teraz dużo pracy i nie mogę co chwilę brać wolnego aby biegać po różnych urzedach dlatego wole się wypytać tutaj co i jak.
Czy Vignette 705, czyli potwierdzenie, że auta jest zwolnione z opłat celnych dotanę tego samego dnia i czy od razu mogę jechać do SNTC np: do sandweiler ??
Jak długo muszę czekać na wydanie przez SNTC numerów rejestracyjnych? Jak mogę załatwić to przez internet (wolałbym tą opcję)??
zzz
Posty: 382
Rejestracja: 15-11-2011, 10:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: zzz »

kotu pisze:Czy Vignette 705, czyli potwierdzenie, że auta jest zwolnione z opłat celnych dotanę tego samego dnia i czy od razu mogę jechać do SNTC np: do sandweiler ??
Vignette 705 dostajesz od ręki, trwa to 15 minut + ewentualne kolejki.
kotu pisze:Jak długo muszę czekać na wydanie przez SNTC numerów rejestracyjnych? Jak mogę załatwić to przez internet (wolałbym tą opcję)??
SNCT (a właściwie SNCA) wydaje numery w ciągu kilku dni. Informacje powinieneś znaleźć tutaj: http://www.snca.lu/
Tutaj jest też wyszukiwarka wolnych numerów (na zamówienie): http://www.snca.lu/content/view/259/390/lang,french/
I formularz wniosku o wydanie numeru na zamówienie: http://www.snca.lu/index.php?option=com ... =8&Itemid=

Nie znalazłem tylko wniosku o wydanie "pierwszego wolnego" numeru, czyli nie na zamówienie, ale może za słabo szukałem :(

Wniosek można do nich wysłać pocztą albo faksem. Nie wiem, czy przyjmują wnioski przez maila.
Awatar użytkownika
she is a witch
Posty: 20
Rejestracja: 04-10-2014, 15:16
Lokalizacja: Luksemburg

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: she is a witch »

przyjmują wnioski o numer rejestracyjny przez maila nplaques@snca.lu (na ktorego nie odpisują ale wysyłają po 2 dniach zwykłą pocztą numer).

a na przegląd możesz umówić się przez internet, na konkretną godzinę (w sobotę 5eur drożej i biuro zamknięte w razie ewentualnych problemów, więc musisz przyjechać w dzień powszedni i tak).

i upewnij się, że z samochodem naprawdę wszystko jest ok, zwłaszcza jak ma kilka lat, zanim rozpoczniesz cały proces, bo od momentu przeglądu, jeśli stwierdzą konieczność jakichś napraw, teoretycznie nie będziesz mógł samochodem jeździć, a tym bardziej naprawiać np w PL (tracisz dowod rejestracyjny już na tym etapie)
Awatar użytkownika
kotu
Posty: 28
Rejestracja: 24-04-2014, 18:59
Lokalizacja: Mullendorf

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: kotu »

Wielkie dzięki :D
zarek
Posty: 6
Rejestracja: 13-05-2014, 10:09
Lokalizacja: Wrocław

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: zarek »

Rejestracja auta z EU w Luksemburgu. Procedura z 2014

Krok po kroku
1. Meldunek w Luksemburgu
2. Aplikacja o przydział specjalnego numeru rejestracyjnego
Mogą być to 2 litery i 4 cyfry bądź tylko 5 cyfr. Nie ma znaczenia w którym mieście rejestrujesz auto. Specjalne numery to dodatkowy koszt 50€
Sprawdzenie dostępnych numerów można zrobić tuta:
http://www.snct.lu/content/view/259/390/lang,french/
Jeżeli znalazłeś interesujący cię numer rejestracyjny powyższa strona wygeneruje ci pdfa lub możesz go sam wypełnić
http://www.snct.lu/component/option,com ... ng,french/
Taki wniosek
a) przynosisz osobiście do Société Nationale de Contrôle technique (Sandweiler)
Centre: 11 rue de Luxembourg, L-5230 Sandweiler
Otwarty: PO - PT od 07:30 do 16:45
South: 22-28 rue Jos. Keffer, L-4176 Esch-sur-Alzette
Otwarty: PO - PT od 07:30 do 16:45
North: 1 route de Pintsch, L-9776 Wilwerwiltz
Otwarty: PO - PT od 08:00 do 11:45 i od 13:00 do 16:45

b) wysyłasz FAXem 357214-246
c) dzwonisz 357214-237
d) wysyłasz maila plaques@snct.lu

Opcje c i d odradzam. Ciężko się dodzwonić a na maila mi do dzisiaj nie odpisali.
Procedura przyznania specjalnego numeru trwa około 2-3 dni.

Jeżeli decydujesz się na normalny numer to przydzielają ci go od reki.

3. W międzyczasie musisz otrzymać "Vignette 705" z urzędu celnego który znajduje się
Bureau des Douanes - Centre Douanier
Croix de Gasperich (P+R Sud) L-1350 Gasperich
49 88 58 402
Otwarty: PO - PT od 8:00 do 11:30 i od 14:00 do 16:00 (na parterze w lewo)
Można tam dojechać autobusem 22 lub samochodem gdzie jest bezpłatny parking P+R Croix de Gasperich (P+R Sud)
lub
Centre Douanier Bureau regional Esch-sur-Alzette
Bvd prince Henri, L-4280 Esch-sur-Alzette
Potrzebne dokumenty:
- meldunek w Luksemburgu (Certificat de residence)
- dowód rejestracyjny samochodu
- umowa kupna-sprzedaży

Vignette 705 dostaje się po 15 minutach. Urząd działa bardzo sprawnie. Na miejscu brak opłat.

3. Mając już nadany numer rejestracyjny należy wyrobić sobie ubezpieczenie, które nazywają tu zieloną kartą bo dokument jest koloru zielonego.
minimum to ubezpieczenie OC (Responsabilité Civile, RC)
maximum to ubezpieczenie AC (Tous Risques, Casco)
Jest wiele towarzystw które oferują różne pakiety ubezpieczeń. Warto posiadać zaświadczenie np. z Polski o bezszkodowej historii ubezpieczenia samochodu, gdyż firmy ubezpieczeniowe w Luksemburgu również je uznają (tzw Bonus-Malus system). Lista najbardziej znanych firm ubezpieczeniowych:
Allianz Luxembourg, AXA Insurance Luxembourg, Le Foyer, LaLux Insurance, Baloise Insurance Luxembourg, Vivium Insurance
Nie znalazłem żadnej porównywarki online ubezpieczeń różnych firm.

4. Mając już nadany numer rejestracyjny należy również wyrobić sobie tablice rejestracyjne (przed rejestracja auta w urzędzie!). Należy podać pracownikowi numer rejestracyjny oraz dać do skserowania dowód osobisty lub paszport, którego kopie należy podpisać
Jest wiele firm produkujących tablice rejestracyjne, m.in.
Grun Signalisation - 35 rue des Scillas, L-2529 Howald
IPS-LUX - Zone industrielle, L-3378 Livange
Lux Signalisation - Rue de Luxembourg "Op der Hokaul" L-5230 Sandweiler (na przeciwko stacji Société Nationale de Contrôle technique w Sandweiler)
przykladowy cennik
http://www.plaque24.lu/particulier.php
Ja zapłaciłem za komplet 44€
Z tego co słyszałem od pracownika tablica musi być zamocowana do ramki która musi być czarna z żółtą obwódką (dziwne ale tak mi powiedział, czy to jest prawda to nie wiem). Proszę również pamiętać o wyposażeniu auta w wymagane rzeczy (kamizelka, apteczka, trójkąt, gaśnica?).

5. Jeżeli już zamocujemy nowe blachy możemy zarejestrować auto.
Procedura bardzo długa. Ja spędziłem prawie 6h w urzędzie. Ze wszystkimi dokumentami stawiamy się w
Société Nationale de Contrôle technique.

Centre: 11 rue de Luxembourg, L-5230 Sandweiler
Otwarty: PO - PT od 07:30 do 16:45
South: 22-28 rue Jos. Keffer, L-4176 Esch-sur-Alzette
Otwarty: PO - PT od 07:30 do 16:45
North: 1 route de Pintsch, L-9776 Wilwerwiltz
Otwarty: PO - PT od 08:00 do 11:45 i od 13:00 do 16:45

W recepcji w okienku Informacja okazujemy wszystkie dokumenty oraz wypełnioną aplikacje o rejestracje lub dostajemy formularz do wypełnienia.
DEMANDE DE TRANSACTION AUTOMOBILE
http://www.snct.lu/content/view/198/337/lang,french/
http://www.snct.lu/component/option,com ... ng,french/
Należy wpisac do formularza:
"Numéro actuel" - czyli nowy numer....
"Numéro d'identification" - czyli VIN
Dane osobowe: Date de naissance C 2.1, 1.1, 2.2, 2.3, 1.3
Podpisać się

Tutaj płacimy za znaczki skarbowe. W moim przypadku było to 100€
Dostajemy numerek do urzędnika i czekamy , czekamy i czekamy...
Urzędnik sprawdza dokumenty i prosi o wjechanie samochodem do pierwszej hali. Tam następuje pierwsze sprawdzenie auta, za które po sprawdzeniu należy zapłacić 20€ (osobowy). Następnie dalej oczekujemy na wizytę następnego urzędnika który wystawia dokumenty ale nam ich nie daje. Po skończonej rozmowie należy udać się do drugiej hali w celu zrobienia normalnego (już drugiego) przeglądu auta. Podjeżdżamy pod bramę autem i tam wyznaczają nam pas którym mamy wjechać do drugiej hali. Przed samym wjazdem do hali musimy zapłacić za kolejny przegląd 27€. Po dokładnej kontroli samochodu przy wyjeździe z hali dostaniemy od pracownika dowód osobisty cześć 1 oraz cześć 2 (należny je rozerwać: 1 cześć wozić ze sobą a 2 cześć schować w domu), zaświadczenie o ukończeniu przeglądu, oraz .... (ważne przez 30 dni), jak również kopie poprzedniego dowodu rejestracyjnego (org. zdeponowany w ambasadzie, tak słyszałem).
mioko
Posty: 3
Rejestracja: 17-11-2016, 11:51

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: mioko »

Jeszcze gwoli uzupełnienia wcześniejszych informacji, po zarejestrowaniu auta razem z dowodem rejestracyjnym dostajemy tymczasowe zaświadczenie, ważne o ile dobrze pamiętam 30 dni, z którym jeździmy do czasu kiedy opłacimy właściwy podatek drogowy (informacja o jego wysokości z numerem konta przyjdzie pocztą).
Odnośnie ramek do tablic - przerejestrowywałem auto z PL na LUX miesiąc temu, miałem ramkę jeszcze z PL z jakimiś reklamami, Castrol etc. zielono-żółto-białą, człowiek podczas przeglądu mnie przepuścił, ale powiedział mi, że albo ma być bez ramki, albo ramka czarna lub czarna z białymi napisami, nie wiem, czy jakieś przepisy to regulują, ale na wszelki wypadek zmieniłem :)
redikx
Posty: 26
Rejestracja: 20-09-2016, 14:27

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: redikx »

Dzieki wam udalo mi sie wlasnie przejsc przez ten caly trudny process, podziekowal!

Jedno mnie tylko zastanawia: po co zabieraja karte wozu? No wydawalo mi sie ze to dokument przywiazany do smierci do samochodu?
MaWi
Posty: 3662
Rejestracja: 18-09-2006, 16:41

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: MaWi »

A to bardzo ciekawe, bo mnie nie zabrali i nawet o nia nie prosili... Moze temu akurat urzednikowi, u ktorego to zalatwiales sie ta czerwona ksiazeczka spodobala i zobie zatrzymal na pamiatke? ;)
zzz
Posty: 382
Rejestracja: 15-11-2011, 10:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: rejestracja auta z PL w LUX

Post autor: zzz »

Mnie pytali, ale powiedziałem, że nie mam, więc coś tam pokręcili głowami i machnęli ręką. Widocznie nie jest im to aż tak potrzebne :)

Dokument owszem jest przywiązany do samochodu, ale to chyba jest pomysł polskie administracji, więc nie widzę powodu, żeby można się nią było posługiwać po wyrejestrowaniu samochodu z PL.
ODPOWIEDZ